wtorek, 10 lipca 2012

Wybierz swoje RPG!

RPG-7 detached, licencja CC BY 2.5, 
żródło: Wikimedia Commons
Warto, aby każdy znalazł swojego erpega. RPG jako rocket-propelled grenade/ручной противотанковый гранатомёт, oraz kilka przykładów shoulder-fired missiles. Jak wiadomo, każdy szanujący się erpegowiec powinien mieć swojego erpega w pogotowiu, kiedy broni swoich praw do swojego erpegie.

Niżej lista RPGów oraz podlinkowane ilustracje i luźne komentarze na temat broni. Które erpegie wybierzesz? :->

A tak na poważnie, na sesjach rozgrywanych w militarnych współczesnych realiach, zbiór RPG/SFM może się przydać.

Antyki z II WŚ

RPG-40/RPG-43/RPG-6
To jest pierwowzór broni nazywanej odtąd jako "RPG" - ręczne granaty przeciwpancerne, rzucane z ręki Robotniczo-Chłopskiego Czerwonego Żołnierza. 

Panzerfaust
Klasyka gatunku. Jednorazówka, za to kultowa. Podobno do specjalnych skrzyń wkładano aż cztery na raz. 

Panzerschrek
Oficjalnie ta broń powstała ze względu na inspiracje Bazookami. Podobno jednak kiedyś Niemcy spostrzegli, że skoro ich działo rakietowe 8.8 cm Raketenwerfer 43 po wystrzale nie odrzuca artylerzystów na kilometr, to po co mają produkować do niego lawetę. 

Bazooka (M1/M9/M18/M20/M25)
Pierwsze coś, co wygląda jak erpeg. Oczywiście według amerykańskiej maniery modernizowane tak często, że ostatnie modele z lat 50. posiadały zgoła odmienne parametry broni niż pierwowzór z 1942 roku. 

PIAT
Brytyjczycy chcieli mieć swoją własną bazookę. I zrobili. Oczywiście nie zrozumieli, że robiąc coś na podstawie swojego możdzierza, nie wcisną innym kitu, że 15 kg masy to niewiele.  

Radzieckie/Rosyjskie

RPG-2
Pierwsze "prawdziwe RPG" ze ZSRR. Rocznik '49, prawie jak wino Bourbon. 

RPG-7
Najpopularniejsze RPG na świecie, stosowane namiętnie wszędzie tam, gdzie nie lubią Amerykanów. I to nadal, od 1961 roku. Potwierdza, że stare RPG jest jak wino - z wiekiem nabiera smaku. 

RPG-18 Mukha
Dziecko wyścigu zbrojeń, czyli "jak zerżnąć z  M72-LAW'a". Jak to mucha, krótkodystansowiec. 

RPG-22 Netto
Jeden strzał, jeden wybuch. Produkt netto, bez podatku z VAT. Taka jakby tuba. 

RPG-26 Aglen
Rosjanie nie poprzestali na wydawaniu RPGów. Potem wydawali je aż do numeru 29, pierwszego popularniejszego po nudnych latach. 


RPG-29
Rocznik '89, prawie jak Wampir: Maskarada. Nie bez powodu NATO przyznało nazewnictwo "wampir". Czyżby NATO już wiedziało o planach wydawniczych White Wolfa? 

RPG-32 Hashim
RPG wydane we współpracy rosyjsko-jordańskiej. Krótka tuba, do łatwego przenoszenia, inspirowana maleńkim podręcznikiem do Savage Worlds. 

Zachodnie

Carl Gustav
Co prawda to szwedzkie działo bezodrzutowe, z powodzeniem stosowane jak RPG. To tak, jakby wydać jakiegoś indiasa we wczesnych latach RPG i stosować go jak RPG. Rocznik '48.  

M72 LAW
Amerykanom znudziły się stare edycje "bazook" i w 1961 roku wydali zupełnie nową. P.R.A.W.K.O. przynosi na myśl "prawniczą mechanikę D&D 3rd". Równie często (jak do D&D 3rd) wydawano do niego erraty, od M72A1 do M72E10.

FGR-17 Viper
Ten erpeg miał zastąpić P.R.A.W.K.O. Niestety, wycofany w tym samym roku, w którym został wydany - 1983.  

SMAW
Co prawda zrzyna z izraelskiego B-300, jednak wprowadzony z powodzeniem do amerykańskiej armii obok P.R.A.W.K.A. Usmaży nawet czołg T-90A. 

AT-4
Szwedzka zabawka z lat 80. Od tego czasu P.R.A.W.K.O cieszy się mniejszym powodzeniem. 

LRAC F1
Francuska podróbka zachodnich bazook. Brzydka jak podręcznik do Dziedzictwa Imperium. 

Panzerfaust 3
Niemcy nie zapomnieli o swoich korzeniach RPG, dlatego też swojego nowego erpega z 1992 roku zatytuowali "Panzefaust 3". Nikt nie wie, dlaczego "3" - może "Panzerschreck" nieformalnie był "drugim pancerfałstem"?

Polskie 
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje erpegie mają. 

RPG-76 Komar
Przypomina wyglądem komara - tylko pomiar masy udowadnia, że pocisk nie jest cięższy od broni. To nic, że wygląda jak domówka z Powstania Warszawskiego - jest dobre, bo polskie! 

Przeciwlotnicze
Powiedzmy, że uznamy tę "Nową Falę" jako RPG. 

FIM-92 Stinger
Chyba najbardziej znana przeciwlotnicza ręczna wyrzutnia rakiet. Wydana w wielu krajach, tylko nie w Polsce. 

9K38 Igła
Rosjanie nie byli dłużni Amerykanom i zaprojektowali własnego "stingera". Liczą na to, że ich "igiełka" zada samolotom 9k38 obrażeń. 

Anza
Pakistańczycy także pragną RPG. To i w 1989 roku dostali, co prawda przeciwlotnicze "indie-srindie", ale jednak.

GROM
Przykład, że Polacy także chcą mieć swój własny zestaw przeciwlotniczy. Od teraz mogą mówić, ze "grom zagrzmiał z ziemi".

Bonusowo: 

FGM-148 Javelin
"Oszczep" zaprojektowany tak, by po użyciu tego erpega "zabić & zapomnieć". O przeciwniku i o sesji RPG.

4 komentarze:

 1. Duża część wymienionej broni to działa bezodrzutowe, ręczne wyrzutnie rakiet albo MANPADS'y. Zastosowanie podobne ale różnica w rodzaju pocisku i etymologii jest na tyle duża by dowcip przestał mieć sens.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym miał się sztywno trzymać, to powinienem dać tylko część z pierwszej rubryczki "Antyki z II WŚ", bo dalej żadna z broni nie jest typowym "rakietową wyrzutnią granatów".

   Usuń
 2. Pomocy!
  Nie staje mi na widok broni! :(

  OdpowiedzUsuń
 3. może bronia ma za dużo lat?

  OdpowiedzUsuń