wtorek, 14 sierpnia 2012

Osiągnięcia - pomysł poprawiony

Military Medals, fot. JeromeG111, licencja CC BY-NC-ND 2.0
Ponad rok temu wpadłem na pomysł, by przeszczepić Osiągnięcia rodem z gier komputerowych do RPG (pierwsza i druga notka). Pomysł odstawiłem na jakiś czas. Doszedłem do wniosku, że o ile ogólny koncept na Osiągnięcia (eng. Achievements) może być dobry, to powinien być w dużej mierze dostosowany do formy rozgrywki jaką jest RPG. W grach komputerowych wszystkie mechanizmy mamy zautomatyzowane, włącznie z symulacją otoczenia (Aspiracje z The Sims 2). Potrzebne jakieś proste rozwiązanie, zamiast liczenia "medali" za 100/200/500 zabitych orków.

Przypomniałem sobie, że w "Graj Mechaniką!" między innymi napisałem to, że warto, aby gracz przygotował jakiś plan na to, co będzie robić postacią na sesji. Osiągnięcia mogą być właśnie tym - spisem 3-5 deklarowanych celów na sesję (albo na przygodę, kampanię, tydzień w świecie przedstawionym, etc.), a Punkty Doświadczenia mogłyby być właśnie przyznawane za wypełnianie tych deklaracji. 

Chwila dygresji: teoretycznie system Kluczy z The Shadows of Yesterday tak własnie działa. Klucze pokazują, na czym gracz chce skupić w grze i odgrywaniu swojej postaci na sesji. Sądze jednak, iż w większości przypadków skupiają się na ogólnikach typu "zaryzykuj (w jakiś sposób)" albo "uwiedź kogoś". Osiągnięcia mogą dotyczyć konkretnej osoby, konkretnego fizycznie [w świecie przedstawionym] istniejącego celu, jeśli to potrzebne.

Taka lista Osiągnięć na przygodę (1k3+2 sesje) dla bohatera mogłaby wyglądać w następujący sposób:
 - Zdobyć znajomości w nowym mieście.
 - Zostać bohaterem miasta na jeden dzień.
 - Zorganizować własnych, zbrojnych popleczników.
 - Zdobyć lub znaleźć miejsce pod bazę wypadową. 
To oczywiście najprostszy wariant, gdzie każdy z punktów jest nagradzany identyczną nagrodą w PD-kach. Można do tego dodać zróżnicowanie nagrody ze względu na PD-ki, na przykład wartościując któreś z Osiągnięć. (np.: "zostać bohaterem miasta na jeden dzień" ze dwa razy większą nagrodą niż "zdobyć znajomości w nowym mieście").

Innym sposobem jest wprowadzenie stopniowania nagrody za każde Osiągnięcie, ze względu na doniosłość zdarzenia. Dla przykładu:
 - Zdobyć znajomości w nowym mieście - 1x za jednego lepszego sprzymierzeńca lub kilka kontaktów, 2x za co najmniej dwóch lepszych sprzymierzeńców i sieć kontaktów, 3x za posiadanie "solidnych pleców w mieście" u wielu wpływowych osób.
 - Zostać bohaterem miasta na jedeń dzień - 1x za bohaterstwo w ramach zorganizowania zabaw bądź za drobniejszy czyn warty chwały (np.: uratowanie córki burmistrza z drzewa), 2x za bohaterstwo w wyniku którego całe miasto huczy przynajmniej przez dzień następny, 3x za bohaterstwo godne złotych liter w kronice miasta, pamięć na pokolenie naprzód.
 - Zorganizować własnych, zbrojnych popleczników. - 1x za zorganizowanie kilku najemników, 2x za zorganizowanie małej kompanii zbrojnych, 3x za zorganizowanie ekwiwalentu batalionu (oddziału) i wzwyż.
 - Zdobyć lub znaleźć miejsce pod bazę wypadową. - 1x za znalezienie dobrej, wygodnej karczmy gdzieś na uboczu miasta, 2x za znalezienie/zdobycie wygodnej własnej posiadłości, 3x za zdobycie wygodnej fortyfikacji lub bardzo dobrze ukrytej kryjówki, w obu przypadkach - bardzo funkcjonalnych i świetnie wyposażonych.
Oczywiście te "1x, 2x i 3x" to tylko proporcje pokazujące zależności w nagrodzie w PD-kach.

Jak wcześniej wspomniałem, Osiągnięcia mogą dotyczyć konkretnej osoby (typu osoby albo nawet i nazwiska), albo konkretnego miejsca, zjawiska. Kontynuacja przykładu pierwszego:
 - Zdobyć poparcie wpływowego, bogatego kupca w kompanii handlowej.
 - Wygrać turniej rycerski.
 - Zorganizować silną szajkę rozbójniczą.
 - Przejąć oraz odnowić świetnie zachowane ruiny fortu.
Osiągnięcia niewykorzystane na sesji/w przygodzie mogą przechodzić na następne okazje, albo być dostosowywane w zależności od aktualnej sytuacji w rozgrywce. W przypadku wykorzystanych osiągnięć, najczęściej warto wymyślić nowe do następnej rozgrywki - choćby różniące się osobą, której ma dane osiągnięcie dotyczyć.

Inną opcją są Osiągnięcia Drużynowe. Można je skonstruować analogicznie jak poprzednie przykłady (np.: przykład pierwszy pasuje w 100% do Osiągnięć Drużynowych, jak poprawimy drugie osiągnięcie na "drużyna zostaje bohaterami w mieście"). W tym punkcie zalecałbym wymyślenie przynajmniej o 1-2 więcej Osiągnięć niż jest BG w drużynie - po to, aby każdy gracz wprowadził przynajmniej jeden swój pomysł.

O.K., ale co na to gra "by the book"? 

Nie ukrywam, że założeniem tego tekstu było wprowadzenie pomysłu na modyfikację domową. Z innej strony istnieją systemy RPG z miarę elastycznym (czyli niedookreślonym) systemem nagradzania punktami doświadczenia, jak WFRP 1st, WFRP 2nd (jeśli uznamy, że wszystkie propozycje z podręcznika to opcjonalne przykłady); a także inne systemy RPG, które głównie podają widełki wartości przyznawania PD za sesję. Wtedy próby dopasowania dodatkowych PD za Osiągnięcia mają szanse powodzenia.

Dla porównania, system PD-kowania za Osiągnięcia słabo dałby się zintegrować z podręcznikowym nagradzaniem BG w Wolsungu czy cWoDzie, a nawet w D&D 3rd i Savage Worlds.

Warto mieć na uwadze, że Osiągnięcia narzucają pewien koncept na rozgrywanie przygód i kampanii. Bohaterowie w mniejszym lub większym stopniu będą skupiać się przede wszystkim na realizacji wyznaczonych przed sesją celów (czy to Osiągnięć Drużynowych, czy Indywidualnych). Fabuła sesji będzie tworzona poprzez akcje mające na celu doprowadzić do uzyskania wybranych Osiągnięć. Nie każdy system RPG, nie każdy rodzaj RPG wytrzymuje tego typu styl rozgrywki. Tak naprawdę, wprowadzając Osiągnięcia, wprowadza się grę głównie w pomysły graczy.

Domyślnie, Osiągnięcia są propozycją nagród PD-kowych obok istniejących w systemie RPG mechanizmów dotyczących PD-kowania bohaterów.

2 komentarze:

 1. Mechanizm działający w kilku systemach (między innymi Mouseguard). Używałem go w kampaniach DDkoidów (czyli DnD 3 ed, Palladium), jako zasadę domową z niezłym skutkiem.
  Bardzo pomaga graczom na zapamiętaniu, co ich postać ma osiągnąć na sesji.
  Przy odpowiednim stawianiu celów pomaga budować grę zespołową (np cel dla gracza ochroniarza - dopilnuj, żeby ten gracz nie został zraniony).
  Pomyślałem też nad Osiągnięciami drużynowymi punktowanymi specjalnie (jak cele długoterminowe lub cele sesji w Mouseguard).

  Wrzucę to w następną sesję L5K ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. bork, bork, bork

  OdpowiedzUsuń