czwartek, 4 maja 2017

Love Letter w Dungeon World


W Apocalypse World istnieje technika narracyjna zwana "Love Letter". Polega ona na przedsesyjnym zapytaniem się postaci gracza o ważkie dla niej sprawy (w formie listu), włącznie z adekwatnym Ruchem z którego później wynika fikcja - ustawienie sytuacji postaci. Domyślnie jest to technika do zastosowania przed pierwszą sesją, lecz moim zdaniem spokojnie nadaje się do zastosowania także wtedy, kiedy jedna z postaci była przez jakiś czas nieobecna w kampanii.

I właśnie to drugie zastosowanie przetestowałem raz, w Dungeon World. Czemu by nie? W trakcie ostatniej kampanii w settingu "A Sundered World" postaci graczki (niebiańskiej rasy, playbook Invoker) podesłałem list po jej trzech sesjach nieobecności. Warto nadmienić, iż w międzyczasie dołączyła jeszcze jedna postać do drużyny (Nikon), tak więc poniższy list był pomocą do wprowadzenia relacji pomiędzy Sharą a Nikonem.
Twoja urocza drużynka właśnie dowiedziała się, iż przeklęty demon ognia - niejaki Vicere - chce najpierw pokonać samo piekło, Żelazny Krąg, poprzez zdobycie dziewięciu piekieł metropolii Asmodeus, a później siła lub doktryną zjednoczyć ku sobie cambionów oraz ishimów. Co więcej, w tym celu podburza pierwszych ishimów (bunt w kopalni adamantu dzień drogi od Metalicznej Duszy), tworzy swoją Ognistą Flotę! 
Nikon jest psionicznym nomadem, Fałdującym Przestrzeń, potomkiem (Scion) od boga Kertesa - kochanki Agarthy. Co o nim sądzisz? On wcale nie wie, że Kertes był kochankiem Agarthy... 
Aha, zapomniałbym. Okazało się że Agartha miała kochanka - boga wiedzy i pokoju, Kertesa. Co wiecej, tylko Ty znasz ich rzeczywiste losy. Albowiem Potomkowie Kertesa (jedni z licznych Scion) uważają iż Agartha najzwyczajniej zdradziła swojego ukochanego! 
Jeśli obchodzi ciebie rzeczywisty los Kertesa, rzuć +CHA (nie pytaj, dlaczego +CHA - jestem fanem postaci graczy). Na 10+ opowiadasz jak w rzeczywistości zakończył się związek Agarthy z Kertesem (KTO zabił Kertesa?). Na 7-9 wybierasz jedną z opcji:

  • Agartha nie zabiła Kertesa, lecz został on zabity przez konkretnego sługę (albo służkę) Agarthy, który żyje do dziś.
  • Agartha w obronie własnej zmuszona była zabić Kertesa. Dlaczego Kertes targnął się na życie swej kochanki? Jednakowoż istnieje co najmniej jeden Potomek Kertesa który także zna tę prawdę i jest skłonny pomóc Tobie w obaleniu mitów na temat zabójstwa Kertesa.
  • Śmierć Kertesa nie miała związku z Agarthą ani jej aniołami. Wybierz kto go zabił: przedwieczny który stworzył Vicere oraz Zethię (nazwij go i opisz! tak, tylko ty wiesz że oni są rodzeństwem!), Antikythera wyrwała jego duszę prosto do jakiejś Maszyny (opisz mi tę przepotężną maszynę!), Ryoken "zabił go" podczas rytuału czyniącego Dawcę Życia "nieumarłym" - stał się on zwykły... kim? Na pewno nie Scionem...
Na 6- twoja przeszłość jest przypieczętowana. Agartha zabiła Kertesa za pośrednictwem anioła od którego bezpośrednio wywodzisz swój rodowód! Co więcej, co najmniej jeden z Potomków Kertesa także o tym wie i jest gotów ogłosić tę nowinę wśród swoich! 


Trzymaj się, przyszła boginio wojny i słońca!

Twój MC

Co myślicie o powyższym przykładzie? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz