wtorek, 23 października 2012

Zwiadowca AF, czyli notatki z obserwacji forum CD-Action

Trochę nietypowy tekst, bo na temat obserwacji forum CD-Action, a konkretnie jego niewielkiej części zajmującej się RPG. Czyli - forum oraz blogi podczepione pod jego silnik. A jest o czym pisać, co mnie pozytywnie zaskoczyło. Nietypowa popularność jednej z mniej popularnych (niewydanej oficjalne po polsku) mechanik RPG, liczba sesji forumowych mogąca zadziwić nawet Lastinnowców i Strefowiczów i tak dalej. Wychodzi na to, że Robotica nie jest jedynym erpegowym rodzynkiem mającym cokolwiek wspólnego z czymś, co wystepuje wraz z nazwą "CD-Action".

Zacznę od mojszyszny, czyli "co ja robię na forum CD-Action?". Od początku października postanowiłem promować Allgemeine Festung w tym miejscu, w celu dotarcia do innych osób niż "blogosfera + Polter". Ponieważ kiedyś, z niewiadomych przyczyn, założyłem tam konto, wciąż widnieje mój stary nick.

To, jak te promowanie udaje się, to zupełnie inna sprawa. Niemniej na pierwszy rzut oka można zauważyć, że nerv0 z Almanachu RPG również zaczął robić to samo na forum CD-Action. Po pewnym czasie Noobirus również wkrzesił swoją aktywność blogową, jako Jaskinię NoobGod'a na CD-Action. Da się także zauważyć trochę twórczości z Drewnianej Walizeczki. (spokojnie, linki do blogów okołoerpegowych na CD-Action podam na końcu tekstu).

Przejdźmy jednak do meritum, czyli samego forum. Wydawałałoby się, że jest niewiele bardziej "bogato" niż na Bestiariuszu czy Tawernie (tam pustki od co najmniej kilku miesięcy, jesli nie paru lat). Większość postów z tamtejszego działu RPG jest z roku 2011. Jednak, o ile podforum o ogólnych tematach RPG nie cieszy się odwiedzalnością, to zupełnie co innego można powiedzieć o sesjach forumowych. Rzut oka w południe  22 października, a tam cała strona tematów (kilkanaście sesji) z ostatnim postami od 13 do 22 października. Stan obecny widzicie pod linkiem. Tak, jakby przynajmniej dziesięć sesji należało do tych aktywnych. Wynik niebywały, nawet jeśli porównać polterową scenę PBF, czy nawet Strefę.net czy Lastin - oczywiście jak na forum poświęcone gazetce o grach komputerowych, pobocznie o grach na peceta i konsole.

Ciekawostką jest to, że mechanika FATE (bodaj trzecia edycja) cieszy się niezwykłą popularnością w sesjach forumowych. Może wydawać się, że nie więcej niż 40% tamtejszych sesji prowadzona jest w tym systemie, niemniej to i tak dużo zważywszy na ilość mniej lub bardziej aktywnych sesji. Oczywiście sporo jest "storytelli pebeef", ale to nic dziwnego w polskim internecie. Najważniejszy wniosek jest taki, że można znaleźć ludzi, którzy starają się grać w jakąś formę RPG.

Co do innych działów forum, była trochę nieudana inicjatywa podforum z sesjami "bez MG", a także jakoś jeszcze funkcjonujący dział na temat innych rozgrywek RPGowych. Uogolniając, poza PBFami dzieje się niewiele, ale coś się dzieje, jeśli chodzi o same erpegowe działy forum. Gdyby tylko nie było reżimu "moderatorzy muszą zatwierdzić pomysł na założenie tematu", tematów mogłoby być trochę więcej. Wnioskuję to po tym, że na CD-Action dałoby się znaleźć co najmniej kilkanaście osób skłonnych pisać na tematy erpegowe.

Wracając do sprawy blogów CD-Action napoczętej we wstępie, warto zwrócić uwagę na to, że wymienione blogi "z blogosfery" nie są jedynymi. Podobno Noobirus (z "Jaskinii Noobirusa") zaczynał właśnie na tamtym forum, w ramach "Jaskinii NoobGod'a". Jeden z młodych użytkowników próbuje swych sił, pisząc coś na temat swoich początków RPG. Sporadycznie można znaleźć jakieś teksty luźno powołujące się na zagadnienia RPG, tego "bez prądu". Generalnie jednak ciężko to wyłowić, pośród spamu notek o niczym oraz perełek na temat gier komputerowych.  Niemniej, erpegie na forum CD-Action zaczyna przebijać się. Pytanie, czy glównie za sprawą aktywności poszczegolnych osób związanych z Blogosferą RPG?

Oto obiecana lista blogów okołoerpegowych z CD-Action, jakie udało mi się znaleźć, alfabetycznie:
PS: Uwzględniając liczbę notek na dobę, zazwyczaj blogosfera forum CD-Action przebija tę Polterową. Teoretycznie, tamtejsza nisza dla osób skłonnych czytać coś o tym "papierowym erpegie" może nie być taka mała, jak się z pozoru wydaje.

2 komentarze:

  1. Blogosfera CDA to było kiedyś -coś-. Wpisy wlatywały z szybkością wystrzału AK-47, teraz po zmianie layoutu strony (co fatalnie wpłynęło na wygląd blogów) sytuacja trochę ostygła, a szkoda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za notkę, widzę, że tam też warto się reklamować ;)

    OdpowiedzUsuń