czwartek, 2 czerwca 2011

Achievementy a RPG - Przykład #1

Pierwszy z przykładów, jak można wykorzystać mój pomysł na Aspiracje i Lęki wspomniany w tej mojej notce. Wziąłem pod warsztat drugą edycję WFRP, pod kątem jednej z moich postaci. Myślę, że drugi z proponowanych przeze mnie przykładów achievementów (pierwszy to kolekcjonowanie bonusów w formie "rang" i "medali", rodem z MMO) może byc ciekawym urozmaiceniem nagradzania graczy oraz zwiększenia ich aktywności.

"Królik doświadczalny": Ulrich Bittrich z Wolsfbach, stirlandzki rozbójnik ("Lazurowy Jeździec") grasujący po drogach i traktach Middenlandu, woltyżer i strzelec, oficjalnie "konny przewodnik po lasach Middenlandu". Ma swoją kryjówkę w karczmie "Pod Spalonym Zwierzoludziem" w Schoninghagen, prowadzonej przez Abelarda Focke (ojca dziesięcioletniej Reginy, dla której Ulrich jest "wujkiem"). Nabawił się swojego nemezis, czyli rywala w fachu Viktora von Kalternbrunnera ("Karmazynowy Jeździec"), który jest dla Stirlandzczyka inspiracją w rozboju. Ulrich chce być sławniejszy od swojego konkurenta, po cichu marząc o godnym i ciekawym stanowisku pozwalającym legalnie zarabiać pieniądze

Podstawowe zasady: Co sesję, losujemy 4 Aspiracje i 3 Lęki. Za każdym razem, gdy zostanie spełniona jedna z nich, wskaźnik aspiracji podnosi się lub spada (w przypadku podniesienia, postać zyskuje tyle PD, ile wyniosła wartość dodatnia), a w miejsce spełnionego aspektu losowany jest następny [opcjonalnie, można za każdym razem wymienić 1k4 Aspiracje i 1k3 Lęki, co może zapobiec przestojowi w przypadku doboru niedogodnych Aspiracji]. Po przekroczeniu pewnych "progów" postać zyskuje dodatkowe efekty.

Punktowanie Aspiracji i Lęków: 5, 10, 15, 20, 25, 30.
Wartość "5" oznacza rzecz trywialną, potrzebę chwili. Wartość "10" to albo trywialna rzecz, którą postać chce szczególnie mocno zrealizować, albo ważna rzecz nie stanowiąca większego znaczenia poza sceną próby jej realizacji. Wartości "15" i "20" to ważne rzeczy dla bohatera, które jednak nie zmieniają zasadniczo jego sytuacji w świecie - a jeśli jednak - to nie są aż tak dotkliwe w skutkach. "25" i "30" prezentują ważne etapy czy "milowe kroki" w progresji/recesji rozwoju postaci. Najprawdopodobniej po ich realizacji warto wymienić wiele przykładów z list.

Kontynuacja zasad
Aspiracje i Lęki Ulricha

Przykład: Dla Ulricha wylosowano Aspiracje i Lęki:
Aspiracje [rzuty kością: 05, 48 [k10 -> 7], 83, 85]
1) Zaimponować komuś (+5 PD)
2) Uwieść kogoś [konkretny BN będący szlachcianką] (+15 PD)
3) Rozpocząć naukę czytania i pisania (+20 PD)
4) Stać się sławniejszym od Viktora von Kaltenbrunnera (+25 PD)
Lęki [rzuty kością:  14, 46, 80]
1) Nieuniknięcie brutalnego czynu za czyimś udziałem (-5)
2) Zawieść zaufanie Reginy (-10)
3) Ostatecznie pokonany przez Viktora von Kalternbrunnera (-20)

Podczas kolejnego "odcinka" (sesji RPG), Ulrich czuje, że może w najbliższym czasie dokonać czynu który zapewni mu większą sławę od jego największego konkurenta, Viktora. Może to oznaczać konieczność zabicia czy ostatecznego zmuszenia von Kaltenbrunnera do porzucenia rozbroju; kto wie, czy córka zaprzyjaźnionego karczmarza nie zostanie wmieszana. Po raz kolejny Bittrich czuje, że powinien w końcu znaleźć jakiegoś skrybę, zapłacić mu oraz przysiąść do mozolnego wyzbycia się analfabetyzmu - niestety, brak czasu, a pieniądze szybko się kończą. Ulrich ma ochotę zademonstrować komuś swoje umiejętności. Może tą osobą jest urocza szlachcianka z pobliskiego dworku?
    
Spostrzeżenia:

Na pierwszy rzut oka, moja wstępna propozycja Aspiracji i Lęków często wymagać będzie bezpośredniego wykorzystania wątków z historii postaci, w tym dostosowania sesji do BG. Jeśli to sesja solowa, ten zestaw Aspiracji i Lęków może bardzo dużo wnieść do rozgrywki. Jednak kiedy 3-4 innych graczy chce znaleźć swoje miejsce w grze, trudno będzie pogodzić tak skonstruowane Aspiracje aż tylu postaci. Wiele z Aspiracji może wymagać specjalnego skonstruowania scenariusza na sesję.

Pierwszy wniosek: przykłady Aspiracji i Lęków powinny być bardziej "generyczne" (czyli w pewnym stopniu uniwersalne, ale przede wszystkim pasujące do wielu scenariuszy sesyjnych), jednocześnie różnorodne i dopasowane do charakterystyki postaci. Korzystanie z historii BG jest dobrą pomocą, lecz ta inspiracja nie powinna dominować przy tworzeniu Aspiracji i Lęków.

Kolejnym spostrzeżeniem jest to, że Aspiracje nie powinny być zbyt łatwe ani zbyt trudne do spełnienia. W pewnym stopniu, ich trudność realizacji powinna być odzwierciedlona wartością zysku w przypadku powodzenia. Rzucanie po kilkanaście razy na sesję za kolejne Aspiracje nie jest zjawiskiem, które przyspiesza sesję, prawda?

Warto podkreślić, że dla różnych postaci ta sama czynność w ramach Aspiracji może skutkowac różną nagrodą (czy karą). Dla jednej postaci coś jest bardziej istotne, dla drugiej mniej. Aspiracje zapewniające +5 czy +10 to po prostu zachcianki albo przeżycia, które nie zapewniają wielu wrażeń. Przykład: dla Ulricha uwiedzenie jakiejś atrakcyjnej kobiety może być powodem do dumy (+15), ale ewentualna "gorączka" w przypadku niepowodzenia nie jest czynnikiem szczególnie demotywującym (-5). Podobnie jest z rywalizacją z Viktorem: o ile pokonanie w kolejnym starciu (+15) czy ostateczne zakończenie rywalizacji na korzyść Stirlandczyka (+20) nie zmienia w znacznym stopniu kariery Bittricha, to bycie bardziej sławnym od von Kaltenbrunnera (+25) jest dokonaniem, po którym Ulrich może dość znacznie zmienić swoje priorytety w życiu.

Ktoś może bać się bardziej duchów, albo łowców czarownic. Dla kogoś zdobycie pękatej sakiewki ze złotem jest dużym powodem do dumy, dla innej osoby poza praktycznym zastosowaniem monet ten fakt jest nieistotny.

Drugi wniosek: Warto, by postać miała jednak trochę trywialnych Aspiracji i Lęków. Wpłyną one na to, by zmobilizować gracza (ponieważ proste do zrealizowania, to gracz łatwiej je podchwyci), a także podkreślą, że aktualnie wylosowane Aspiracje i Lęki przedstawiają nastrój postaci na daną sesję/dzień. Każda postać może być zadowolona z małych i dużych sukcesów, a czasem drobnostki mogą popsuć humor.

W pewnym stopniu, wylosowanie początkowych Aspiracji i Lęków długo przed rozpoczęciem sesji może być dobrym materiałem dla MG w celu utworzenia scenariusza. W ten sposób zyskujemy kolejną metodę na skonstruowanie scenariusza sesji.

Wnioski końcowe:

Wstępną listę Aspiracji i Leków (odpowiednio 28 i 22) napisałem najwyżej w 1,5h (nie pamiętam dokładnie ile czasu). Ponieważ moja postać nie jest szczególnie ciekawie skonstruowania (ani nie przyłożyłem się bardzo mocno do jej opisania), nie jestem dobry w tworzeniu ciekawych inspiracji (na listach większość pozycji napisana była "na jedno kopyto"), to sądzę że wymyślenie po 40 Aspiracji i Lęków przez osobę pełną ciekawych pomysłów oraz posiadającą bardzo ciekawie skonstruowaną postać zajmie podobną ilość czasu. Zaktualizowanie tej listy o dodatkowe Aspiracje (parę z poprzednich wyrzuciłem z listy) i Lęki, plus spisanie ogólnych zasad w przypadku WFRP 2ed., zajęło mi nieco więcej niż pół godziny.

Uznałem, że na listach minimalnie powinno być 25 Aspiracji i 20 Lęków, lecz dopiero gdy ich będzie co najmniej 30, będzie wystarczająca liczba ciekawych i różnorodnych przykładów do wylosowania. Granica 50 na każdą z tych list to moim zdaniem wystarczająca ilość.

Innym środkiem mogącym zapobiegać przestojowi niegododnych Aspiracji jest ich całkowita wymiana, gdy postać budzi się ze snu. Jeżeli sesja nie jest rozgrywana przez kilka bardzo aktywnych dni w świecie gry, dodatkowe 7 rzutów nie spowolni za nadto rozgrywki.

4 komentarze:

 1. Cześć Laveris. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. @Ober

  A ty skąd się zjawiłeś? Co cię sprowadza? :->

  OdpowiedzUsuń
 3. Niee, ktoś mi posłał link to spojrzałem. Chciałem się tylko przywitać ;)
  Nie, na RPG i tak dalej się nie znam wieć tylko tyle :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że grać nie umiem, a jeśli nawet to czasu nie mam.

  OdpowiedzUsuń