niedziela, 30 września 2012

AF poleca - Dekadzień #0

Inspirując się innymi podobnymi podsumowankami-polecankami, postanowiłem również zbierać linki do tesktów i artykułów, które mogę z czystym sumieniem polecić. Oczywiście na temat RPG. To podsumowanie jest "wydaniem zerowym", próbnym. Podsumowania-polecanki będę wydawać co dekadzień, czyli po trzy na miesiąc (1-10 dzień, 11-20 dzień, 21+ dzień). To kompromis pomiędzy regularnością i częstą powtarzalnoscią, jak i tym, aby te podsumowania nie stanowiły głównych nowości na Allgemeine Festung. Kolejność polecanek chronologiczna.

Podsumowanie dekadnia 20-30 września. 

22 września:
"Wprowadzenie w RPG" od bohomaza - krótka i treściwa dywagacja na temat przedstawiania RPG osobie niezaznajomionej z tego typu grami. W tym o tym, że warto obniżyć "próg wejścia" do hobby jakim jest RPG, dla nowych osób. 

24 września:
"O przynudzających aktorach" od Zegarmistrza - niezły tekst nie tylko omawiający zjawisko "aktora-nudziarza", ale oferujący także wskazówki, jak nim nie być. Wskazówki przydatne także dla nie będących "aktorami-nudziarzami". 

"KB#35: One Page" od Nita - udana (graficznie i merytorycznie) próba zmieszczenia systemu uniwersalnego RPG na jednej stronie. A w zasadzie na dwóch (strona okładki i strona treści), plus trzecia jako opcjonalny setting.   

25 września:
"Karnawał Blogowy RPG Special Edition?" od Sethariela - polecam to głównie dlatego, bo inicjatywa uczcenia trzech lat Karnawału Blogowego jest zacna. 

27 września:
"Fiasco i Grey Ranks - wywiad z Wielosferem" od Darcane'a - wywiad audio na temat Fiasco i Grey Ranks, a także na inne tematy. Polecam, bo sama inicjatywa wywiadów "głosowych" (w formie podcastu) godna polecenia.

Ogólny komentarz
Odnoszę wrażenie, że gdybym poszerzył zakres kalendarzowy o co najmniej pięć dni, poleciłbym znacząco więcej tekstów. Spodziewałem się, że znajdę trochę więcej tekstów godnych polecenia poza Polterem. Z drugiej strony, co by znaczyła lista polecanek na 30+ tekstów?

4 komentarze:

 1. Nie podoba mi się pomysł na takie podsumowania. Każdy teraz robi swoje zestawienie, z którego przyznaję nigdy jeszcze nie skorzystałem. Większość rzeczy, które pojawiają się w takich podsumowaniach jest mi znanych od dawna. Nikt tutaj niczego nowego nie odkrywa. Korzystam z google readera i dzięki niemu wiem co w blogosferze piszczy. Podobnie poważanie mam do systemu newsów z Poltera. Tam zapłon jest mocno opóźniony. Czesto zdarz się, że publikują newsa, kilka dni po gdy ja już o danym temacie zapomniałem. Także nie wiem czy Twoja inicjatywa jest dobra. Zachęcam do zastanowienia się czy warto tracić na podsumowania czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja inicjatywa wyszła także dlatego, ponieważ czasem pewne wpisy giną w gąszczu innych (szczególnie dotyczy to Poltera, w gąszczu spamu). Stąd też nie "tydzień", tylko dekadzień (tercja miesiąca). Dwutygodniowy okres byłby moim zdaniem zbyt długi.

   Tego typu cykl nie ma na celu "newsowanie", tylko (moje subiektywne) przypominanie o co ciekawszych tekstach o RPG w internecie. Szczególnie takich, które nie zostały napisane przez fejmusów jak Sethariel, zegarmistrz czy Seji.

   Czasu i tak dużo nie stracę - takie podsumowanie to link i parę zdań za każdym razem, kiedy uznam, że czytany tekst jest warty odnotowania. Zestawienei rozłożone na 10 dni - tym bardziej.

   Usuń
 2. Dzięki za wyróżnienie wywiadu. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie chyba masz rację. Niech się dzieje. Może coś z tego ciekawego wyjdzie. W każdym razie nie zaszkodzi.

  OdpowiedzUsuń