piątek, 10 stycznia 2020

Burning Dwarven Fortress #4 - Sprawcy

Po dwóch tygodniach udało nam się wrócić do kampanii (4 stycznia 2020 roku). Ale muszę przyznać, że ta sesja wyszła bez polotu, z niewielką ilością rzutów (oprócz pewnego Duel of Wits), pierwsza godzina tej zaledwie trzygodzinnej sesji była offtopem przemieszanym ze sceną nadania nowej Przysiegi naszej twórczyni, czyli Thermyr. Tak to jest, jak nazywa się swoją organizację "Sprawcami"...

Ale z drugiej strony rozdana Fate Artha na koniec sesji wskazuje, iż jednak ta sesja nie była niepożądanym fillerem! Postacie podjęły ważne decyzje oraz wstępne działania, aby popchnąć niejeden swój Belief w nadchodzącej przyszłości. Przewinęliśmy cały miesiąc czerwiec w fikcji, przedzielony pojedynczymi scenami na rozmowy - czy to pomiędzy postaciami graczy, czy z poszczególnymi NPCami.

Graliśmy przez Discord + Roll20.
Przypomnę skład liderów ekspedycji osadniczej w tej kampanii 
 • Grimm "Lunarist" z rodu Dastod, Szarobrody z zacięciem do zarządzania osadą
 • Thermyr, Twórczyni W Żelazie, brodata i od dziś przywódczyni organizacji Sprawców w Lielivarti.
 • Tobul z klanu Akur [przywódca ekspedycji], Klanowy gorzelnik z ambicją posiadania własnej karczmy.
Relationships (Ważne postacie niezależne wpisane na kartę postaci w Relacjach) w Lielivarti:
 • Darmar, Twórca w Żelazie, Długobrody z osady Lernashqta, po służbie wojskowej, mentor i przybrany ojciec Thermyr.
 • Rith, żona Tobula, Twórczyni z urodzenia, Kilofiarka z umiłowania
 • Urist, syn Tobula i Rith, młody Kupiec wychowany po klanowemu.

BITS [Beliefs + Instincts + Traits] Protagonistów:Beliefs Instincts Traits
Grimm Lunarist (գրիմմ լունարիստ) Będę bronić Krasnoludzkich sekretów i ich kultury przed chciwymi oczami ludzi. Kamienica powstanie przed przybyciem jesiennej inspekcji. Nigdy nie rozdaję się z Luną (moim toporem) i zawsze gdy jest okazja chce go wypolerować. Dvarven Racial + Humility in The Face of Your Betters [char], Proud (char), Oddly Likeable (char), Thousand-yard Stare (dt)
Będę pilnować by zajazdowi (Tobul) nigdy nie brakowało różnorodnych trunków do jesieni. Alkoholi się nie odmawia. Szczególnie od Towarzyszy.
Nie zadaję niepotrzebnego Bólu (kiedy stosuję przemoc). Zawsze działam nadgorliwie.
[Przysięga] Przysiągłem wujkowi naczelnemu kapitanowi Thangardowi, że nigdy więcej nie zobaczy mnie nietrzeźwego.
Thermyr (տհերմյր) Doprowadzę Lielivarti do zapisania w annałach historii jako jej zbrojmistrz. Dozbroję naszą (przyszłą) armię, dzięki temu odeprzemy inwazję Ludzi. Gdy wyczuwam niebezpieczeństwo wyciągam mój topór. Dvarven Racial + Determined (char), Humility (char), Stolid (char), Patient (char), Hard Work (char)
Przekonam Tobula, aby sprowadził więcej członków z rodu Akura do twierdzy Llielivarti.  Dbam o to żeby mój warsztat był czysty i uporządkowany.
Pragnę wykuć najpotężniejszy topór, którym będę siać postrach w sercach naszych wrogów, a imię topora będzie znane w najdalszych zakątkach wszystkich znanych nam królestw. Przygotuje wzór do wykonania topora. Nigdy nie zaoferuję komuś złej jakości broni.
[Przysięga] Jestem przywódczynią Sprawców w Lielivarti i popchnę tę organizację ku rozkwitowi
Tobul Akur (տոբուլ ակուր) Każdy zasługuje na sprawiedliwy osąd. Zawsze jestem przygotowany do przyjęcia gości w swoim domu Dvarven Racial + Royal Favourite (char), Iron Will (dt), Dispute Settler (C-O)
Przygotuję Grimma na swojego następcę - przywódcę twierdzy. Na początek nauczę go rozmów z kupcami. Nie omieszkam przejść obojętnie obok niekrasnoluda
Uważam że wiedza nie powinna leżeć odłogiem i powinna być wykorzystywana, przez krasnoludy. kogoś innego, czy nawet ludzi! Zawsze staram się wiedzieć co Darmar robi
[Przysięga] Złożyłem przysięgę przed królem Dognarem, że karczma którą zbuduję na Śniących Wzgórzach będzie umacniać ducha krasnoludzkiej cywilizacji. Zacznę od wybudowania karczmy.

Nowa Przysięga Thermyr została zawarta w pierwszej scenie tej sesji. W obliczu braku pomysłu graczki na zapytanie o nią przed samą sesją, zaproponowałem jej dwie opcje: albo uzewnętrznia swój Belief nr 1 (czyli zobowiązuje się do pełnienia roli jako Zbrojmistrzyni Lielivarti), albo na początku sesji wciąż zrzeszeni wokół niej rzemieślnicy zapytają się o to co dalej z ich grupą (i czy Thermyr chce wziąć odpowiedzialność na siebie). Graczka zdecydowała się na opcję drugą.

Gracz grający Tobulem także zmienił coś w Beliefach: po krótkiej rozmowie ze mną doszedł on do wniosku, iż relacja Tobula z Grimmem to nie tylko dbanie o trzeźwość Szarobrodego - to coś więcej! Skoro od paru tygodni gracze już marzyli o tym aby to Grimm był kiedyś przywódcą Lielivarti (a Tobul - szarą eminencją(, to zasugerowałem aby to oddać w Przekonaniu. 

Plus jego zrealizowany Oath (odnalezienie grobu teścia) sprawił, że na czwarty specjalny slot przesunął swoją drugą przysięgę (wobec Króla Dognara), zaś na slot numer jeden dodał podkreślenie tego, co zadziało się na sesji drugiej - to, że każdy (nawet człowiek) zasługuje na sprawiedliwy osąd zarzucanych mu czynów. 

Plus ten sam gracz odrzucił swój mało ciekawy instynkt na temat "sprawdzania dwa razy tego co się robi" i zamiast tego dodał coś co oddaje nieufność Gorzelnika wobec Darmara - Długobrodego i mentora Thermyr.


Stan twierdzy Lielivarti na początek sesji nr 4:

Mieszkańcy: 35 

- czyli kilka rodzin, w tym Tobula Akul
- młoda rodzina dvergarów z rodu Lokum
- rodzina zielarza Uzola.
- Sprawcy (kamieniarka Tara, rodzina cieśli plus kilku pozostałych; w sumie 12 krasnoludów licząc Thermyr)
Istotne nieruchomości/budowle/infrastruktura: 
- Palisada (etap nr 1 murów) wybudowana
- Kuźnia Thermyr (Dwarven Workshop). 
- Kamienna dwupoziomowa posiadłość Grimma. 
- Duży zwykły dom rodziny Akulów. 
- Prowizoryczny mały warsztat kamieniarski (Dwarven "Tiny" Workshop)
- Liczne jaki i muły dobrze zadbane
- Pobliskie pola obsiane
- Rozpoczęcie budowy kamienicy strażniczej z granitu: pierwsze kamienie


Sesja Właściwa


Scena nr 1 - Założenie Sprawców.

8 czerwca roku 2999 Srebrnej Ery

Tak po prawdzie to ta scena w czasie rzeczywistym trwała co najmniej godzinę, ale to był 50/50 odgrywania i offtopu. Czyli brak rzutów, tylko deklaracja Thermyr odnośnie jej nowej Przysięgi oraz wstępne decyzje na temat ustalenia czym obecnie jest jej 1D Afiliation który graczka zakupiła podczas tworzenia postaci.

Zaczęło się od tego, że Tara (NPC, Twórczyni w Kamieniu) zapytała się Thermyr co z ich grupą osadników-rzemieślników - czy dalej jako grupa mają znaczenie, czy przykładowo podzielą się na kasty Guilderów i Artificerów. 

Natomiast w punktach podsumuję co konkretnie ustalono. Do tej sceny dołączyli Grimm i Tobul z racji tego, że tuzin krasnoludów obradowało między posiadłością Szarobrodego a domem-kuźnią Thermyr:
 • Nowa organizacja nazywa się "Sprawcy" i ma zjednoczyć wszystkich którzy zajmują się jakimkolwiek rzemiosłem: czyli Cechowych oraz Twórców także. Plus wszelkich zaopatrzeniowców dla nich (innymi słowy, jedyny Klanowicz w tym gronie - NPC Vonrak (kilofiarz) - utrzymał członkostwo jako ktoś kto zaopatruje Artificerów w Dary Ziemi). 
 • Thermyr złożyła przysięgę jako przywódczyni Sprawców: "Jestem przywódczynią Sprawców w Lielivarti i popchnę tę organizację ku rozkwitowi"
 • Tobul wyraźnie zasugerował że człowiek Alojzy (77-letni Kozak pszczelarz) także mógłby dołączyć, skoro zna się na stolarstwie. Opinia wśród krasnoludów była zróżnicowana, ale ostatecznie Darmar z Tarą zadeklarowali że wstępnie Alojzy może wejść do grona Sprawców jeśli skonstruuje coś z drewna "w najbliższym czasie". [Tak po prawdzie, to żadna z opisanych dotąd postaci niezależnych z grona Sprawców nie ma jakiegoś stricte anty-ludzkiego Beliefa...]
Zdecydowanie najbliżej tego co Thermyr tworzy to pojęcie "koncernu", co niezbyt spodobało się Tobulowi - widzi w tym zagrożenie dla jego pozycji!

Scena nr 2A - Odpowiedź Przywódcy Ekspedycji


Ten sam dzień, wieczór. Thermyr postanowiła niezapowiedzianie odwiedzić Tobula w jego domu (akurat na kolację rodzinną) aby porozmawiać na temat sprowadzenia nowych osadników: w tym kolejnych członków klanu Akur. Z tej sceny także zrobiło się coś poważnego, a gracz grający Grimmem musiał czekać na swe pierwsze turlanie niemal 1,5 godziny (łącznie całej sesji) realne...!

Gracz grający Tobulem postanowił narobić sobie nieco kłopotu ze swoim Instynktem ("Zawsze jestem przygotowany do przyjęcia gości w swoim domu"). Test Cooking (Ob 2) - niezdany oznaczałby, że gracz wybrałby jedną z dwóch konsekwencji porażki: albo każdy z czterech stołujących otrzyma zbyt małą porcję, albo "starczy tylko na trzy osoby, ktoś nie dostanie". 

Cooking B2 -> 2D vs Ob 2 -> 2 sukcesy, zdany.

Szybko odwiedziny zamieniły się o kłótnię na temat Sprawców, zwłaszcza że zarówno Rith (żona gorzelnika) jak i Urist (ich jedyny syn) rozważali dołączenie do Sprawców! Łącząc cel wizyty Thermyr (sprowadzenie nowych członków klanu Akur) oraz agendę Tobula aby nie dopuścić do rozrostu nowej organizacji, sam nudzący się trzeci gracz zasugerował rozstrzygnięcie tego sporu poprzez Duel of Wits. Widownią jest rodzina Akurów, zaś stanowiska obu stron dotyczą wstępnej opinii klanowiczów Akur odnośnie Sprawców.

Duel of Wits:
Statement of Purpose (dotyczy konkretnie Rith oraz Urista, a także tego co oni powiedzą kiedyś klanowiczom z rodu Akur):"
 • Tobul: Sprawcy to niebezpieczna organizacja.
 • Thermyr: Sprawcy są niegroźni.
Body of Argument (jak mocno okopane są wstępne stanowiska):
 • Tobul: Will B6 [6] + Coarse Persuasion roll [2, z wydanym Fate] -> 8
 • Thermyr: Will B4  [4] + Coarse Persuasion roll [1, z wydanym Fate] -> 5
Widzimy więc, że na wejściu Tobul czuje się znacznie pewniej, ale z drugiej strony żadna z tych postaci nie ma nauczonych kompetencji społecznych (poza umiejętnością targowania się u lidera ekspedycji)...

Exchange 1
Zaplanowane manewry/akcje dyskusyjne:
 • Tobul: Point | Feint | Dismiss
 • Thermyr: Point | Avoid the Topic | Dismiss
Volley 1
Point vs Point - obie strony próbują zaatakować tę drugą siłą argumentu. Oba testy równoczesne przeciwko Ob 1 (czyli im więcej, tym lepiej).

Tobul jako starszy od Thermyr oraz gospodarz domu zaczął od wyjaśnienia, iż Sprawcy to niebezpieczna organizacja ze względu na tworzony przez nią monopol; efektywnie wpływy - a potem sama realna władza - będzie uciekać z rąk prawowitego przywództwa osady wprost do istotnych członków Sprawców. Thermyr postawiła swój argument wprost: że to okazja do zjednoczenia krasnoludów (i nie tylko krasnoludów), zaś poniekąd przecież Tobul tego pragnie, czyż nie?

Jako MG uznałem że obie strony stosują zwykłą Perswazję, a nie tę na poły magiczną sztukę Szorstkiej Perswazji. To nie brzmiało jak zgrubna, toporna czy ordynarna dyskusja... Czyli obie strony turlają umiejętność Persuasion.

Tobul: Persuasion BL root B6 -> 6D vs Ob 2 (1x2) -> Rzuty [3, 6+2, 2, 2, 5, 6+6+3] -> 4 sukcesy na kościach (po wydaniu Fate Arthy), dzielone na pół, to -2 do BoA wobec Thermyr! Solidnie brzmiący argument.
Thermyr: Persuasion BL root B4 -> 4D vs Ob 2 (1x2) -> Rzuty [wiem że była jakaś szóstka, ale przerzucona po wydaniu Fate nie dała sukcesu] -> wypadły dwa sukcesy, czyli 2/2=1. Mimo wszystko, Rith z doświadczenia swojego przyznała, że "Sprawcy" mogą potencjalnie przekuć kastowe nadęcie Artificerów... -1 BoA wobec Tobula.

BoA:
Tobul: 7/8 (-1)
Thermyr: 3/5 (-2)

Volley 2
Feint vs Avoid the Topic - tutaj interakcja według tabelki to "nic się nie dzieje"; Tobul próbując złapać Thermyr w pułapkę retoryczną, napotyka się na szybkie zbycie tematu. 

Tobul próbował wtrącić wątek o tym, iż Sprawcy zrzeszają wszystkich zdolnych do tworzenia uzbrojenia, lecz Thermyr krótko odparła: "I tak są zobowiązani i potrzebni do obrony Lielivarti".

Volley 3
Dismiss vs Dismiss - obie strony chcą zakończyć tę dyskusję próbując pokazać, że adwersarz nie ma nic więcej do gadania!

W fikcji zdecydowałem że tym razem Thermyr ma okazję kontynuować swoje stanowisko, więc to ona zaczęła odgrywanie tej "Salwy". Nie pamiętam konkretnie jakie zawoalowane groźby popełniła Twórczyni, lecz definitywnie były to groźby-sugestie wskazujące na to, że "bez Sprawców Lielivarti będzie bezbronne". Tobul także miał dosyć kłótni we własnym domu i wypracował własny werbalny cios: kompletnie nie pamiętam kwestii, ale to było wystarczająco ordynarne aby pasowało pod skill Coarse Persuasion. Coś o możliwości delegalizacji Sprawców, etc..

Obie strony mają +2D do rzutu (Ob 1!) ze względu na akcję Dismiss, lecz jesli nie dadzą rady zbić całego bieżącego BoA przeciwnika, to na następną akcję (Volley 1, drugiego Exchange) będą wahać się (Hesitation - Volley "czwarty" przepadnie). Ale zapomnieliśmy o tym totalnie, więc po co ja o tym piszę? Tak, o tym, że zapomnieliśmy o czymś, co mogło walnie uczynić obie akcje mocniejszymi niż wyturlano!

Thermyr: Intimidation BL root B4 + 1D Persona Artha -> 4D+1D vs Ob 2 (Ob 1x2) -> Rzuty [6, 3, 4, 2, 2] -> 2/2 = 1 sukces, -1 do BoA wobec Tobula.
Tobul: Coarse Persuasion BL root B6 -> 6D "otwarte" vs Ob 2 (Ob 1x2) -> Rzuty [1 -> 5, 6+1, 5, 1, 6+1, 5] -> wydanie Fate nie było wystarczające, aby "dobić" Thermyr ot tak. Tylko 4/2=2 sukcesy, -2 do BoA wobec Thermyr.

BoA:
Tobul: 6/8 (-1)
Thermyr: 1/5 (-2)

Zapadłą cisza. Graczka zdecydowała że pokojowo z godnością podda konfrontację. Wygrywa więc Tobul, ale, ale... stracił on 25% swojego Body of Argument, czyli przegrywający może zaproponować swój Minor Compromise. A brzmi on prosto: "Tobul zobowiązuje się do niedelegalizowania Sprawców".

Dodajmy do tego to jak całość była odgrywana. Graczka grająca Thermyr miała zdecydowaną trudność w sformułowaniu ciekawego argumentu i zastanawiam się na ile kłopot ma z tym sama graczka, a na ile wczuła się w postać niekoniecznie z nastawieniem na gadanie...

Scena nr 2B - Przyszłość Lielivarti


W międzyczasie wieczornej kłótni w domu Tobula, Darmar wykorzystał nieobecność swojej przybranej córki aby odwiedzić i spędzić wieczór z Grimmem. Nie byle jak - przyniósł ze sobą baryłeczkę najszlachetniejszego piwa krasnoludzkiego, czyli uświęcony Nogger!

Ta scena to odgrywany dialog w którym obie strony wyrażały to co im leży na sercu, zwłaszcza sam Darmar. W punktach:
 • Najpierw temat pomysłu na obronę przed inwazją Ludzi (zapowiadaną na następny rok). Darmar zasugerował możliwą akcję zbrojnego wypadu aby wzbudzić przerażenie wśród ludzkich zbrojnych kmiotów i tym samym obniżyć drastycznie morale armii ludzkiej (które na pewno będzie mieć ogromną przewagę liczebną). Grimm definitywnie zaprzeczył temu, aby bawić się w krótką planowaną masakrę dla samego popisania się, sugerując za to jakieś pułapki (wilcze doły, zasieki, etc.) oraz przeszkody mocno utrudniające szturm szturmującym.
 • Grimm powiedział Długobrodemu, że efektywnie potrzebuje "co najmniej dwudziestu zacnych toporów" dla dozbrojenia każdego osadnika Lielivarti w godnej jakości oręż. [Wiecie, w fikcji dwadzieścia Dwarven Axes (+1D do testów Axe!) to spore zamówienie...]
 • Dowiedzieliśmy się, że "Darmar ufa Szarobrodemu Grimmowi". Ale też dowiedzieliśmy się, że Darmar wcale nie jest stricte wrogi względem Tobula: najzwyczajniej uważa, że Gorzelnik jest potrzebny Lielivarti, ale kwestionuje jego doświadczenie (a raczej jego brak) z prawdziwie życiowymi problemami na poziomie społeczności. Poniekąd ma on rację, Tobul niemal pół życia spędził jako kura domowa wychowująca Urista...
 • Ostatni temat zszedł na przyszłość "po odparciu ataku Ludzi". Dzięki odpowiedzi graczki grającej Thermyr dowiedzieliśmy się, że Darmar w istocie jest kawalerem; właśnie poszukuje swojego celu życiowego po tym, jak Thermyr nauczy się wszystkiego co Darmar ma do zaoferowania. A skoro Thermyr jest równie dobrym kowalem co Darmar, to właściwie jedna z Przysiąg jej przybranego ojca stanie się niebawem wypełniona... 
Ale kiedy Grimm zasugerował, że Darmar może "poślubić swoją przybraną córkę, skoro nie jest ona jego naturalną". Darmar stanął jak wryty i osłupiony (nie zdał testu Steel). 

Ten moment wykorzystałem jako MG do uruchomienia zasady "She's the Magnificent" dla reguł atrybutu emocjonalnego Greed krasnoludów. Baryłka doskonałego Noggera to definitywnie idiom "craftmanship", więc zarządziłem test Steel czy Grimm twardo nie rozkojarzy się tą baryłką:

Steel B5 -> 5D "otwarte" vs Ob 6+2 (+2 za trait Thousand Yard-stare, czyli utrudnienia za efekty typu Wonderment) -> Rzuty [4, 2, 4, 6+6+5, 2 -> 5] -> mimo wydania Fate, 6 sukceśów vs osiem potrzebnych to trochę za mało...

Gracz miał do wyboru: albo Grimm także będzie patrzeć jak wryty (w baryłkę) i na tej niezręcznej ciszy zakończy się spotkanie, albo gracz wykorzysta okazję do specjalnej reakcji "I Must Get It" - konieczności zdobycia tej baryłki tu i teraz. Gracz nie chciał jednak problemów z Darmarem, więc uznaliśmy że na tym scena się kończy... Grimm nie mógł spać w nocy przez ciągłe sny i jawy o noggerze...

Scena nr 3 - Crafting Time!

9 czerwca - 3 lipca roku 2999 Srebrnej Ery

Ta najbardziej konkretna scena czwartej sesji to Downtime przedzielony przez wydarzenia oczekiwane przez graczy od drugiej i trzeciej sesji. Były konkrety, bo każda z postaci konkretnie coś chciała przedsięwziąć i skonstruować. Podzielmy tę scenę na dwie połowy: do 23 czerwca oraz do 3 lipca. Dlaczego?
 • Na 23 czerwca planowane jest rozebranie jedynego ula celem zebrania miodu z niego. Wiemy (z nieudanego rzutu na Insect Husbandry na drugiej sesji), że zbierze się zaledwie jedna piąta słoiczka miodu... ponadto wtedy już cala piwnica z fundamentami karczmy zostanie wstępnie zbudowana (z nadmiarowego zapasu granitu). 
 • 3 lipca Thermyr skończy zarówno to o co Tobul ją poprosił (23 czerwca), jak i kolejne rzemiosło Grimma także wtedy zbiegnie się w czasie.
Sekcja sceny 3A - do 23 czerwca 2999.

Przez te piętnaście dni Grimm najpierw ostrożnie budował drugi ul (Alojzy zajął się trzecim w ramach swoich zobowiązań wobec Sprawców), a później podpatrywał Alojzego zajmującego się pszczelarstwem. To drugie to cztery dni Practice (dla Insect Husbandry), to pierwsze to test Carpentry. Konsekwencją porażki nieodpowiedniej konstrukcji ula jest to, że pszczoły nie będą zabezpieczone przed atakami szerszeni - czyli na jesień kolonia pszczół zamieni się w kolonię szerszeni! 

Carpentry BL root B5 + 1D working carefully -> 6D vs Ob 6 (3x2) -> Rzuty [6+2, 6+4, 4, 1, 5, 6+4] -> wydanie Fate powiększyło pulę sukceśów z 5 na 7, czyli Grimmowi jednak udało się pieczołowicie skonstruowanie ula!

Natomiast Thermyr słusznie uznała, że musi jakoś doszkolić się (to jest - opanować podstawy) w umiejętności War Art (magiczne krasnoludzkie rzemiosło tworzenia broni i zbroi), zwłaszcza kiedy Grimm chce od niej realizacji niełatwego i bardzo czasochłonnego (60 dni pracy!) masowego zamówienia na nietuzinkowe oręża. Zdecydowała się na zasięgnięcie pomocy u swojego przybranego ojca (Darmar), ten przez jedenaście dni skutecznie instruował ją

Instruction cycle to zasady przyspieszonego treningu polegającego na tym, że w zamian za krótszy cykl (w tym przypakdu 11 dni zamiast 360 dni na zapisanie jednej "kropeczki" w rozwoju umiejętności poprzez nieryzykowanie), uczeń oraz mistrz całe dnie skupiają wyłącznie na tym. Jest pewien haczyk  jeśli instruktor nie zda swojego testu Instruction, wtedy te dni to po prostu dni praktykowania umiejętności. 

Ale w tym przypadku, Darmar zdał z łatwością swój test, więc Thermyr jest zaledwie dwa testy od otwarcia umiejętności War Art...

Tobul natomiast głównie doskonalił swoją znajomość porozumiewania się w językach obcych - rozmowy z Alojzym (na wolnym powietrzu wśród gorącego letniego lata), który to posługuje się zarówno imperialnorzecznym językiem, jak i również mową kozacką. Plus nadzorował przez parę godzin dziennie budowę podziemnej kamiennej części jego karczmy. Czyli piętnaście dni praktyki dla Foreign Languages oraz Inn-wise

Sekcja sceny 3B - do 3 lipca 2999.

Skoro Tobul i tak czeka aż osadnicy skończą konstrukcję mieszkalnej strażnicy, tak więc tym razem to on odwiedził (23 czerwca) Thermyr w jej warsztacie, aby wykonała dla niego aparaturę do destylacji alkoholu. Efektywnie coś co zalicza się jako "workshop" (piwnica jest wybudowana, potrzeba tylko aparatury...). Wobec tego pracochłonnego zlecenia (6 dni plus 3 jeśli Thermyr chce postarać się aby aparatura liczyła się jako Dwarven Tool, czyli +1D do testów Brewery), Twórczyni zasugerowała cenę: Tobul wyruszy wraz z nią do Górującego Królestwa (w lipcu) między innymi aby rozeznać się po dziejach i inspiracjach na kucie sławetnego topora oraz aby sprowadzić więcej klanowiczów Akurów. Gorzelnik przystał na tę "cenę".

Graczka zdecydowała że tym razem skupi się na doskonaleniu swojego eksperckiego kowalstwa (aby zaliczyć Difficult log do rozwoju), więc nie dodaje żadnych kości do Black Metal Artifice (brak bonusu za jej narzędzia, brak kości pomocy od Darmara czy jej pomocnika-sługi). Sama konsekwencja możliwej porażki dla tego testu to skonstruowanie wadliwej destylarni: będzie wytrącać niechciane ciecze i alkohole oprócz etanolu ("źle rozmieszczone pięterka"). 

Black Metal Artifice B5 + 1D Persona Artha -> 5D+1D "otwarte" vs Ob 4 -> Rzuty [4, 6+5, 4, 3, 6+2, 2] -> 5 sukceśów na wymagane cztery, konstrukcja aparatury zajmie osiem, a nie dziewięć dni.

Między 1 lipca a 3 lipca Thermyr jeszcze wytapiała 20% należnej stali dla Rith (za wydobycie dla Twórczyni sporego zapasu rudy) - po podliczeniu ile to faktycznie jest "Porcji" wyszło że Thermyr da radę wytopić to we dwa dni. Byłby to test Firebuilding tylko wtedy, gdyby chciała na siłę wytapiać to dzień i noc...

W trakcie kiedy Tobul dalej ćwiczył Foreign Language (a także Falsehood -> rozmówki z synem Uristem), Grimm zorientował się że z pierwszego ula (tego wybudowanego na drugiej sesji) niewiele zostaje, więc trzeba zbudować nowy ul. Tutaj uznałem zasadę "Let It Ride" - skoro Intent jest ten sam (skonstruować ostrożnie kolejny ul), to po jedenastu dniach Grimm złoży w sumie trzeci ul w pasiece. Zapisał więc sobie to jako "Practice" dla umiejętności Carpentry.

Rozdanie Arthy


Ta sesja miała charakter "podbudowy kampanijnej" ("builder session" po angielsku), co w sumie nie jest złe. Zdobyty Fate w ilości powyżej jednego u każdego z graczy jednak pokazuje, że coś działo się w fikcji, nawet jeśli to nie było turlanie za turlaniem. W sumie jestem zadowolony z tego, że z rozwlekłej sesji urodziły się konkretne cele i postanowienia na następną piątą.

Przełożyliśmy głosowanie na Workhorse oraz MVP scenariusza do następnej sesji (podsumujemy obie sesje na raz).

Grimm "Lunarist" z rodu Dastod: 3 Fate
 • Belief "Będę pilnować by zajazdowi nigdy nie brakowało różnorodnych trunków do jesieni." (Ewidetnie powiększenie pasieki do trzech uli to krok, aby jesienią zebrać więcej miodu na miód pitny - kroczek ale jednak konkretny kroczek).
 • Belief "Nie zadaję niepotrzebnego Bólu (kiedy stosuję przemoc)." (Wyrażenie stanowczej opinii o tym aby nie bawić się w masakrowanie ludzi jako celu samego w sobie jest wystarczające na Fate).
 • Belief "Alkoholi się nie odmawia. Szczególnie od Towarzyszy" (odwiedziny przez Darmara i ten Greed/testy Steel - relacja między nimi teraz jest zmieszana...)
Thermyr: 3 Fate
 • Belief "Przekonam Tobula, aby sprowadził więcej członków z rodu Akura do twierdzy Llielivarti." (najpierw kolacja u Tobula, a potem przede wszystkim jej cena za destylarnię - planowanie podróży z Tobulem do stolicy gdzie zamieszkuje ród Akur)
 • Belief "Pragnę wykuć najpotężniejszy topór, którym będę siać postrach w sercach naszych wrogów, a imię topora będzie znane w najdalszych zakątkach wszystkich znanych nam królestw. Przygotuje wzór do wykonania topora." (jak wyżej plus zaliczony cykl instruktażu to zauważalny krok aby ten topór w przyszłości sprawnie wykuć!)
 • Belief-Oath "Jestem przywódczynią Sprawców w Lielivarti i popchnę tę organizację ku rozkwitowi" (Oprócz zawarcia samej przysięgi, dodajmy już podjęte decyzje: włączenie Alojzego, próba przekonania do swojego grona Rith i Urista, plus double-dipping z Beliefu o sprowadzeniu klanowiczów Akuró..._
Tobul z klanu Akul: 3 Fate
 • Belief "Uważam że wiedza nie powinna leżeć odłogiem i powinna być wykorzystywana, przez krasnoludy. kogoś innego, czy nawet ludzi!" (Inicjatywa aby stolarz i pszczelarz człowiek Alojzy dołączył do Sprawców i tym samym zaczął być efektywnie traktowany jak Krasnolud - ledwo, ledwo, ale jeszcze przyklepałem tę nagrodę...)
 • Belief-Oath "Złożyłem przysięgę przed królem Dognarem, że karczma którą zbuduję na Śniących Wzgórzach będzie umacniać ducha krasnoludzkiej cywilizacji. Zacznę od wybudowania karczmy." (Pierwszy etap budowy karczmy zakończony, poza tym załatwił sobie destylarnię aby sam alkohol dla tej karczmy wytwarzać).
 • Instinct "Zawsze jestem przygotowany do przyjęcia gości w swoim domu" (Właściwie to graczowi "wręczyłem" ten punkcik Arthy, ale z drugiej strony niezdany test na Cooking wprawiłby Akurów w zakłopotanie...)

Wnioski i podsumowanie


Nie podobało mi się to, jak sesja się rozpoczęła - rozwlekle, z offtopem (któremu sam uległem), mimo jednak zdrowej luźnej atmosfery. Kto wie, czy - przy sesji trwającej trzy godziny - gdybyśmy od razu spięli mentalnie poślady i zaangażowali się w odgrywanie - to nie odegralibyśmy jeszcze jednej sceny (odwiedziny w stolicy Kalb-Gul?). A to mogłoby dać kolejne punkciki Arthy, więcej rzutów, i tak dalej...

Jednak dochodzę do myśli, że w końcu relacje pomiędzy całą trójką Protagonistów wreszcie się ukształtowały Oprócz oczywistego kooperacyjnego tandemu Tobul - Grimm  oraz zaistniałej na sesji trzeciej interakcji na linii Grimm - Thermyr, sam stosunek Tobula i Thermyr względem siebie nawzajemn jest ambiwaletny - z jednej strony rywale o wpływy w Lielivarti, z drugiej strony Thermyr stanowić będzie podwaliny przyszłych sukcesów Tobula. 

Ta sesja to także jakiś krok w celu pierwszego podniesienia się statystyk u któregoś z Bohaterów Graczy: 
 • Grimm: wciąż jest zaledwie o ostatni Routine log od podniesienia Coarse Persuasion z B2 do B3, ale tak to nie jest specjalnie blisko rozwoju w czymś innym...
 • Thermyr: Postęp w uczeniu się War Art (3 na 5), a tak to postać dalej uczy się głownie "wszerz" kompetencji społecznych. 
 • Tobul: O zaledwie dzień od zakończenia swojego 30-dniowego cyklu praktykowania Foreign Languages (czyli postępu 3 na 5). Coarse Persuasion także potrzebuje zaledwie dwóch testów (2 na 4).
Coś czuję że na piątej sesji dalej nikt nie awansuje w czymkolwiek... ale czy to źle? W Burning Wheel rozwój postaci i tak jest powolny aż do momentu, w którym następuje kaskada żmudnie zbieranych testów do rozwoju wielu parametrów. Najzwyczajniej ten moment następujących lawinowo wzrostów jest odkładany na później...

Jako prowadzący będę musiał przygotować się do tego, jak rozegrać same odwiedziny dwójki krasnoludów w twierdzy stołecznej Kalb-Gul. Jakich NPCów naszykować, jakich wyzwań spodziewać się (aby nie improwizować ich w całości wszystkich) i tak dalej. No i co z Grimmem jeśli jednak nie wyruszy wraz z Thermyr i Tobulem? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz