piątek, 17 stycznia 2020

Burning Dwarven Fortress #5 - sesja drogi

Może krótka (trzy godziny), ale to była intensywna sesja - z 11 stycznia 2020 roku - pełna podróży do stolicy Górującego Królestwa i z powrotem (z epizodem w twierdzy Mosiężnej Bramy). Oto, co się dzieje kiedy Bohaterowie Graczy wyjdą ze swojej strefy osady komfortu (zwłaszcza panna kowal Thermyr). Zgodnie z oczekiwaniami, tutaj Arthą znów sypnęło, ale w sumie to lepiej...

Doszło też do pierwszego awansu czyjegoś parametru! Po pięciu sesjach widać kierunek w którym postacie rozwijają się: szarobrody Grimm w gadce i stolarskie, Thermyr: w magicznej woli kucia oręża, poszerzania swych kręgów znajomości (plus może sztuka komplementowania także może się polepszy...?), zaś Tobul? Wziął się ostro za umiejętności miękkie targowania oraz (niekoniecznie miękkie) szorstkiego negocjowania po krasnoludzku.

Poinformowałem także zawczasu graczy, że wszystko wskazuje na zarządzenie osobnego spotkania "sesji" na Trait Vote, tuż przed samą jesienną inauguracją twierdzy Lielivarti: na pewno nastąpi to po następnej (szóstej sesji) albo później, zależnie kiedy nastąpi przeddzień pojawienia się wysłannika królewskiego w Lielivarti. Wtedy to będziemy szerzej omawiać każdego z Protagonistów, dodawać (i ewentualnie odejmować) Traity każdemu z nich w głosowaniu...


Przypomnę skład liderów ekspedycji osadniczej w tej kampanii
 • Grimm "Lunarist" z rodu Dastod, Szarobrody z zacięciem do zarządzania osadą
 • Thermyr, Twórczyni W Żelazie, brodata i od dziś przywódczyni organizacji Sprawców w Lielivarti.
 • Tobul z klanu Akur [przywódca ekspedycji], Klanowy gorzelnik z ambicją posiadania własnej karczmy.
Relationships (Ważne postacie niezależne wpisane na kartę postaci w Relacjach) w Lielivarti:
 • Darmar, Twórca w Żelazie, Długobrody z osady Lernashqta, po służbie wojskowej, mentor i przybrany ojciec Thermyr.
 • Rith, żona Tobula, Twórczyni z urodzenia, Kilofiarka z umiłowania
 • Urist, syn Tobula i Rith, młody Kupiec wychowany po klanowemu.

Beliefs + Instincts + Traits Protagonistów:
Beliefs Instincts Traits
Grimm Lunarist (գրիմմ լունարիստ) Udowodnię Wujkowi że Krasnoludzka wiedza może zostać poszerzona o ludzkie rzemiosło. Zbuduję pasiekę z prawdziwego zdarzenia. Nigdy nie rozdaję się z Luną (moim toporem) i zawsze gdy jest okazja chce go wypolerować. Dvarven Racial + Humility in The Face of Your Betters [char], Proud (char), Oddly Likeable (char), Thousand-yard Stare (dt)
Będę pilnować by zajazdowi Tobula nigdy nie brakowało różnorodnych trunków do jesieni. Alkoholi się nie odmawia. Szczególnie od Towarzyszy.
Nie zadaję niepotrzebnego Bólu (kiedy stosuję przemoc). Jestem nadgorliwy
[Przysięga] Przysiągłem wujkowi naczelnemu kapitanowi Thangardowi, że nigdy więcej nie zobaczy mnie nietrzeźwego.
Thermyr (տհերմյր) Doprowadzę Lielivarti do zapisania w annałach historii jako jej zbrojmistrz. Dozbroję naszą (przyszłą) armię, dzięki temu odeprzemy inwazję Ludzi. Gdy wyczuwam niebezpieczeństwo wyciągam mój topór. Dvarven Racial + Determined (char), Humility (char), Stolid (char), Patient (char), Hard Work (char)
Przekonam Tobula, aby sprowadził więcej członków z rodu Akura do twierdzy Llielivarti.  Dbam o to żeby mój warsztat był czysty i uporządkowany.
Pragnę wykuć najpotężniejszy topór, którym będę siać postrach w sercach naszych wrogów, a imię topora będzie znane w najdalszych zakątkach wszystkich znanych nam królestw. Przygotuje wzór do wykonania topora. Nigdy nie zaoferuję komuś złej jakości broni.
[Przysięga] Jestem przywódczynią Sprawców w Lielivarti i popchnę tę organizację ku rozkwitowi
Tobul Akur (տոբուլ ակուր) Każdy zasługuje na sprawiedliwy osąd Zawsze jestem przygotowany do przyjęcia gości w swoim domu Dvarven Racial + Royal Favourite (char), Iron Will (dt), Dispute Settler (C-O)
Przygotuję Grimma na swojego następcę - przywódcę twierdzy. Na początek nauczę go rozmów z kupcami. Nie omieszkam przejść obojętnie obok niekrasnoluda
Uważam że wiedza nie powinna leżeć odłogiem i powinna być wykorzystywana, przez krasnoludy. kogoś innego, czy nawet ludzi! Zawsze staram się wiedzieć co Darmar robi
[Przysięga] Złożyłem przysięgę przed królem że zbuduję karczmę na wzgórzach, która będzie umacniać tam krasnoludzkiego ducha. Zacznę od wybudowania karczmy.

Uznaliśmy, że pierwszy Belief naszego Szarobrodego właściwie się wyczerpał (to jest jego etap): otóż nic nie jest w stanie - oprócz kataklizmu - zakłócić temu że prędzej czy później strażnica mieszkalna w Lielivarti zostanie wybudowana (przed jesienią). Innymi słowy, spóźniona lekko Persona Artha za wyczerpanie tego Przekonania!

Nowy Belief Grimma pojawił się dopiero w środku sesji, za uprzednim porozumieniem. Mimo tego i tak zdążył zaistnieć w wydarzeniach sesji! To dynamika w przemianie bohatera - teraz nie tyle strzeże sekretów i kultury krasnoludzkiej, co chce ją zreformować, ubogacić! To spójne z tym co Grimm robił przez całą kampanię...

Stan Twierdzy Lielivarti na początek sesji nr 5:
Mieszkańcy: 35 
- czyli kilka rodzin, w tym Tobula Akul
- młoda rodzina dvergarów z rodu Lokum
- rodzina zielarza Uzola.
- Sprawcy (kamieniarka Tara, rodzina cieśli plus kilku pozostałych; w sumie 12 krasnoludów licząc Thermyr)
Istotne nieruchomości/budowle/infrastruktura: 
- Palisada (etap nr 1 murów) wybudowana
- Kuźnia Thermyr (Dwarven Workshop). 
- Kamienna dwupoziomowa posiadłość Grimma. 
- Duży zwykły dom rodziny Akulów. 
- Prowizoryczny mały warsztat kamieniarski (Dwarven "Tiny" Workshop)
- Liczne jaki i muły dobrze zadbane
- Pobliskie pola obsiane
- Rozpoczęcie budowy kamienicy strażniczej z granitu: około 50% postępu.


Sesja Właściwa


Scena nr 1 - dzień tuż przed wyruszeniem do Górującego Królestwa.
3 lipca (lato) roku 2999 Srebrnej Ery

Ta scena to głównie ustalenie kto wyrusza do Górującego Królestwa. Albowiem komplet postaci graczy (trójka) zdecydowała się na wzajemne wspieranie się w interesach, to któryś ze znaczących NPCów w osadzie musiał pilnować pod nieobecność szarobrodego Grimma. Przybrany ojciec Thermyr, Darmar, obiecał że będzie strzec posterunku Lielivarti. Do trójki dołączyła jeszcze żona Tobula, Rith, która nalegała aby przedstawić swej matce pozyskaną urnę ze szczątkami ojca (jako dowód na postęp w realizacji jej Przysięgi).

Właściwie to pod znakiem zapytania była lojalność Urista; to jest, co zrobi pod nieobecność ojca (przywódcy ekspedycji). Tobul wydał mu "zadanie bojowe" pilnowania Darmara oraz dwójki dwergarskich Dzierżących Topór (uznanych za Tchórzy), czyli małżeństwa z rodu Lokum. Jako prowadzący widziałem w tym jednoznaczny konflikt z planami Urista - chce on pod nieobecność swego ojca wymknąć się na handel do kozackiej Siczy, a później zahaczyć o Kari-Bek z nadzieją na powrót przed jesiennym świętem w Lielivarti. Czyli znamy Stawkę oraz Konsekwencje Porażki! Z uwzględnieniem sceny odgrywanej, Tobul wykonać miał test Coarse Persuasion na to, czy jednak jego słowa dotrą do syna...

Coarse Persuasion BL root B6 + 2D help [Rith + advantage od Misia Gry] -> 8D vs Ob 10 (Ob 5 x 2) -> Rzuty [1 -> 5, 2, 3, 4, 5, 6+1, 4, 5], wydanie Fate jedynie ograniczyło niedostateczną ilość sukcesów, z 6 do 7. To wciąż za mało!

Przy wirtualnym stole wiemy więc, że Urist wymknie się wraz z przekupionymi Gimlo i Harą (z rodu Lokum) aby pohandlować w Siczy i porozmawiać z Zuglarem (bratem bliźniakiem Tobula, Awanturnikiem). ..

Scena nr 2, połowa podróży oraz pobyt w Kari-Bek
4 lipca - 8 lipca

Mosiężna Brama przed Kari-Bek oczyma krasnoludów.
Nie zamierzam tego pisać dodatkowo dwa razy, wiec nadmienię już teraz: za każdym razem kiedy drużyna przemierzała odcinek trasy (Lielivarti -> Kari-Bek, Kari-Bek -> Kalb-Gul, drogi powrotne), pytałem się o kolejno trzy dni Practice jakie postacie mogą sobie wpisać w ramach "tego co robią w trakcie podróży i odpoczynku przed snem". Zdecydowano że to Rith (NPC) prowadzi szczepione ze sobą dwa wozy, zaś Protagoniści... ćwiczą sobie sztukę targowania się, negocjacji plus parę indywidualnych umiejek (Tobul ględził o karczmach [Inn-wise], Thermyr z Grimmem ćwiczyli władanie toporem wieczorami, etc.).

Trasa z Lielivarti do Kari-Bek trwała trzy dni i aż trzy dni ze względu na nieokiełznane bezdrożne wzgórza. 7 lipca (nazajutrz po dotarciu) bohaterowie postanowili zrealizować swoje pierwsze plany: pozyskać możliwie cały wóz pełen krasnoludzkich trunków (to jest legalnie nakupić tyle trunków), zaś Thermyr chciała przede wszystkim poplotkować sobie z Twórcami lokalnymi oraz spotkać się z mentorem Darmara - Ralinem. Te plotki mają konkretny cel - wyciągnąć język na temat podejścia rzemieślników do tworzenia najlepszych i najstraszniejszych toporów.

Co robiła Thermyr?
Pierwszy test to Persuasion (Ob 2 - jakby plotkowanie-przekonywanie) jako Linked Test to testu Circles (bazowe Ob 3) na kontakt z Ralinem. Stawką tego drugiego jest to, czy następnego dnia (8 lipca) Ralin okaże się Enmity Clause - rywalem w jej Celu-Przekonaniu aby stworzyć najwspanialszy i najstraszniejszy topór w dziejach krasnoludzkich...
 1. Persuasion BL root B4 + 1D advantage [powołanie się na Darmara] -> 5D vs Ob 4 (2x2) -> Rzuty [2, 1, 5, 2, 4] -> tylko 2 sukcesy; Thermyr raczej wdała się we znaki jako ten włóczący się artificer, więc +1 Ob do Circles!
 2. Circles B3 + 1D advantage [znajomość z Darmarem, jak poprzednio] -> 4D vs Ob 4 (3+1) -> rzuty [5, 5, 3, 2] -> także tylko 2 sukcesy... Enmity Clause!
Ralin, Noszący Maskę w Kari-Bek
Tak więc rankiem 8 lipca 2999 roku Ralin i Thermyr pokłócili się: wojenny twórca Ralin ("Noszący Maskę" - Mask Bearer) wjechał na ambicję młodej twórczyni która wydaje się "nie pojmować lekcji od jego terminatora, Darmara" i "nawet nie ma pomysłu na wykucie Topora". W skrócie: wiele z tej rozmowy nie wynikło poza:
 • Ralin jest głównym rywalem Thermyr w jej Beliefie nr 3 ("Pragnę wykuć najpotężniejszy topór, którym będę siać postrach w sercach naszych wrogów, a imię topora będzie znane w najdalszych zakątkach wszystkich znanych nam królestw.")
 • Dowiedzieliśmy się dlaczego Darmar ma makabryczną Przysięgę o przyniesieniu rozłupanych dziewięciu ludzkich głów: z miazgi i krwi żona Ralina chce pomalować topór Ralina, zaś on sam udekoruje go kawalątkami czaszek niczym mozaikę. To wszystko aby "topór siał postrach w sercach naszych wrogów"!
Co robili Grimm z Tobulem?
Gdy oznajmiłem im (7 lipca w fikcji) że szacowany koszt pozyskania całego wozu pełnego zbożowego trunku to test Resources (Ob 4), biedni Szarobrody oraz Gorzelnik (obaj mają po Resources B2...) doszli do wniosku że muszą znaleźć jakiegoś sponsora! W międzyczasie gdy Tobul negocjował możliwe obniżenie ceny o jednego z gorzelników/kupców, Grimm przybył do dwergarskiego kwartału (Granitowe Dwie-Sfery) aby przypomnieć sobie kto mógłby wesprzeć ich wydatki (oraz ogółem osadę Lielivarti przez jakiś czas).

Grimm:
Circles B2 + 1D afiliation (Dwarven Nobles) + 1D reputation (as Dvergar) -> 4D vs Ob 3 -> Rzuty [3, 4, 5, 2, 3] -> tylko dwa sukcesy.

W rezultacie Grimm otrzymał zaproszenie od Seneszala Księcia, Stodira, na nocne "świętowanie lata" jako corocznej tradycji upijania się na umór najszlachetniejszym krasnoludzkim trunkiem! To jedyna opcja aby znaleźć jakiegokolwiek sponsora - upić się i tak aby jego wuj Thangard (naczelny kapitan) dowiedział się o tym (Przysięa Grimma: "Przysiągłem wujkowi naczelnemu kapitanowi Thangardowi, że nigdy więcej nie zobaczy mnie nietrzeźwego."). 

Tobul:
Test przeciwstawny Haggling, jeśli wygrany, Tobul obniża cenę towaru z Ob 4 do Ob 3.
Tobul: Haggling B4 + FoRK [Beer-wise] -> 5D -> [tylko jeden sukces, Roll20 wciął rzuty]
Jakiś gorzelnik: Haggling B4 + FoRK [Beer-wise] -> 5D -> Rzuty [3, 1, 2, 2, 5] - 1 sukces

Remisy wygrywa obrońca, czyli jest jak utrwalone w kamieniu iż cena za wóz pełen piwa i czystej gorzały będzie kosztować test Resources (Ob 4)!.

Kiedy popołudniem obaj towarzysze poinformowali o (nie)powodzeniach swoich działań, Grimm zdecydował się na akt desperacji - rozmowę z Thangardem, aby spędzić z nim resztę popołudnia. Do zakupu trunku dojdzie o świcie 8 lipca...

Grimm w trakcie przechadzki po Wielkim Murze ze swoim wujkiem naczelnym kapitanem, przyznał że Lielivarti potrzebuje dofinansowania na potrzebne zakupy dla osady Lielivarti. Ukorzył się tym, że najpierw przedstawił zaproszenie od seneszala, a później zapytał się o "jednodniową dyspensę od Przysięgi". Oczywiście odpowiedź była odmowna, przewlekana rozległym śmiechem Thangarda na cały Mur, Ostatnią deską ratunku okazało się prosić wuja o wsparcie finansowe ze względu na to że istotnie Lielivarti nie jest w pełni gotowe na święto inauguracyjne. Tutaj widziałem stawkę, ale niekoniecznie na samo niepowodzenie (mimo wszystko dla Thangarda, bratanek Grimm jest ważną częścią jego politycznej układanki), ale raczej na to czy "uzyska mniej i się zadłuży u wuja".

Czyli: zdany test to 3D Cash (złota sztabka), zaś niezdany to 2D Cash (dwie sakiewki ze srebrnymi monetami) oraz zawzięcie długu do spłaty przez następne parę lat (są na to zasady przy Lifestyle Maintenance!). Sam test to umiejętność wyznawania szczerej prawdy, czyli Ugly Truth (Ob 1 za przyznanie się do możliwie najgorszego rozwoju wypadków)

Ugly Truth BL root (Perception) B5 + 1D Persona Artha -> 6D vs Ob 2 (1x2) -> Rzuty [4, 1, 6, 4, 3, 3], trzy sukcesy, zdany z okładem.

Grimm tak czy owak mógł kombinować wieczorem i "grać na dwa fronty", ale zdecydował że kosztowności od wuja muszą wystarczyć! Zarządzono też ostatecznie test Resources (na zakończenie tej sceny) na zakup wspominanego przez cały dotychczasowy raport z sesji towaru alkoholowego. Przy nieudanym rzucie zastosowałbym zasadę "Gift of Kindness" - postacie uzyskają to co chcą ale dalej przy obniżeniu tymczasowym parametru Resources (mogą wtedy odmówić, aby ograniczyć Tax na tym atrybucie do -1).
Testy Resource są swojego rodzaju wyjątkiem jeśli chodzi o reguły pomagania komuś w teście - nie trzeba komuś fizycznie/w pobliżu pomagać, wystarczy jakieś zawczasu przygotowane noty, czeki czy dobre słowa i wstawianie się na czyjś koszt. Oczywiście dalej kandydat do pomocy musi się zgodzić na udzielenie pomocy...
Greed (atrybut emocjonalny) jest bronią obosieczną dla testów Resources: jeśli wyższy niż exponent Resource testującego, można się nim wspomóc jako FoRK. Jeśli exponent Greed oraz Resource jest równy, nic się nie dzieje. Jeśli Greed wyższy - daje to +1 Ob do wszystkich testów Resource!
Test wykonał Tobul, reszta pomaga:
Resources B2 + 3D Cash [niewielka sztabka złota] + 2D help [Thermyr, Grimm] + 1D Persona Artha -> 8D vs Ob 4+1 [Greed B5!] -> wcięlo rzuty, przed wydaniem Fate były cztery, po wydaniu: osiem! 

Oprócz pozyskania trunków i "odkryciu w fikcji" że społeczno-ekonomiczne oparcie całej trójki protagonistów dalej jest aktualne, tak wysoki rzut nagrodziłem jednorazowymi bonusami wobec tego konkretnego gorzelnika-handlarza:
 • +2D advantage do testu Circles na ponowne odszukanie tego krasnoluda
 • +1D do targowania się z nim 
Sam wóz pełen trunków to efektywnie 1D Fund (dodatek do Zasobów Tobula), który daje jedną kostkę do testów Resources tak długo, jak 1) nie zda się testu (najpierw spada Fund, potem dopiero Resource jest "obniżane tymczasowo"), 2) jak wedle fikcji ten pokaźny zapas zniknie.

Scena nr 3 - Wizyta Thermyr i Tobula w stolicy Kalb-Gul.
8 lipca - 18 lipca


Tutaj gracze uznali, że Grimm sam dowiezie alkohol, po dwóch dniach pobytu (czyli odbędzie samotną podróż do Lielivarti w dniach 12-14 lipca). Efektywnie to scena dla dwóch BG, trzecia odrębna będzie dla Grimma! Grimm przez dwa dni pobytu w gościnie u wuja naczelnego kapitana głównie dalej ćwiczył dzierżenie toporem...

Thermyr i Tobul (ze swoją żoną Rith) dotarli do stolicy Kalb-Gul 11 lipca. Albowiem postanowili odpocząć w tej części dzielnic klanowych w których rezydują Akurowie, kolacja rodzinna była pretekstem do tego, aby Thermyr zrealizowała swoje Przekonanie: zachęcenie Akurów. 

Nie było to łatwe zadanie, zwłaszcza że Thermyr skupiała się raczej na zachwalaniu tego "co będzie" w Lielivarti w mglistej przyszłości. Innymi słowy, brzmiało to jak opowiadanie bajek, marketingowy slang, zapowiedź zamiast konkretów. Stawką było to, czy Thermyr kogoś tym przekona (przede wszystkim ojca Tobula, Adila, który wyda osąd). W przypadku porażki Adil oznajmi iż "jedyną drogą jaką Thermyr chce przyciągnąć kolejnego członka klanu Akur do posterunku na Przełęczy to wzięcie kogoś za męża!".

Falsehood BL root B4 + 1D pomoc [chyba Clan-wise Tobula?]  -> 5D vs Ob 12 (6 x 2) -> Rzuty [5, 1, 4, 5, 1] -> 3 sukcesy, Thermyr nawet nie była blisko... ale zawsze Challenging log dla jej cechy Will jest w cenie!

Adil uznał, iż jesli Twórczyni co najwyżej może poszukać przy Ulicy Akurów jakiegoś męża, zwłaszcze że jako Twórczyni z własną kuźnią z prawdziwego zdarzenia ma niezłą pozycję ku temu.

Następnego dnia (12 lipca) Thermyr postanowiła przejść do Górskich Hal (podziemnego serca stolicy Kalb-Gul), aby dotrzeć do Sal Władców do Wielkiego Składu Kronik. Zaś Tobul postanowił znaleźć wśród swojego klanu jakiegoś kupca, od którego tanio kupi zboże (do warzenia trunku) na swój drugi wóz.  Zacznijmy od przywódcy ekspedycji:

Uznałem że nie ma potrzeby testować Circles na znalezienie kupca (to stolica!), ale dalej Haggling brany jest pod uwagę! Zdany test przeciwstawny obniży Obstacle dla testu Resources (z Ob 3 do Ob 2).

Tobul: Haggling B4 + 3D FoRKs [Grain-wise, Clan-wise i chyba Soothing Platitudes] -> 7D -> Rzuty [1, 5, 5, 1, 1, 6+5, 3] -> 3 sukcesy, po wydaniu Fate aż cztery.
Klanowy handlarz: Haggling B4 -> 4D -> Rzuty [6, 2, 6, 4] -> 3 sukcesy, twardy zawodnik!

Rith dała się udobruchać aby zainwestować w zboże dla męża. Pomagać mu będzie w teście "na zasoby":

Resources B2 + 3D Help (Rith, Thermyr, Grimm - ręczą od siebie!] -> 5D vs Ob 2+1 [Greed B5!] -> Rzuty [5, 4, 2, 5, 6] -> 4 sukcesy, zdane! 

Natomiast przez te pół dnia Thermyr dowiedziała się, że trzeba wyrobić "płytę biblioteczną" (muszą ją wykonać wszyscy nie-dwergarzy). Koszt to Resources Ob 3 albo wyłożenie 2D Cash na wejściu. Postanowiła wrócić po raz kolejny popołudniem, razem z Tobulem, aby z nim wyjaśnić dlaczego w ogóle muszą płącić!

Doszło do małej dramy między przygarbionym okularnikiem kustoszem na dwójką krasnoludów. Włącznie z powoływaniem się na przysięgę Tobula wobec króla Dognara! Na to kustosz wprost ujął "to niech Król opłaci wam te płytki biblioteczne!". Tak też zrodził się konflikt przeciwstawny: konsekwencja sukcesu to brak konieczności opląty, porażka to: albo obciążenie króla Dognara wydatkiem (dwa Ob 3), albo każda z postaci będzie musiała ponieść test Resources (podstawowe Ob 3).

Tobul: Haggling B4 + 1D FoRK [Soothing Platitudes] + 1D help [Thermyr - Soothing Platitudes] -> 6D -> Rzuty [3, 2, 3, 6, 6, 2] -> 2 sukcesy.
Kustosz recepcji: Rhetoric B4 + 2D FoRKs [Haggling, Ugly Truth] -> 6D -> Rzuty [1, 1, 1, 3, 5, 3] -> 1 sukces.

Bohaterowie uzyskali wstęp na parę tygodni bez konieczności płacenia, z kartą biblioteczną (stalowa płyta dla klanowicza Tobula, miedziana dla twórczyni Thermyr). Wstępny test Research - rozeznanie się w materiale na temat zależności między toporami zaistniałymi w literaturze a tym kto je jak i kiedy wykuł - to tydzień czytania i czytania! Ale to także Graduated Test: liczy się "jak bardzo zdany będzie test", a możliwa porażka jest możliwa tylko przy braku sukcesach w zupełności! Tobul wziął się za turlanie, natomiast Thermyr pomagała mu swoją umiejętnością czytania krasnoludzkich run (Dwarven Rune Script).

Research BL root B5 + 1D help [Thermyr] -> 6D vs Ob 2 [Ob 1x2] -> Rzuty [3, 5, 4, 1, 6+5, 5] -> 5 sukceśów po wydaniu Fate Artha, 5/2 = 2,5, jakieś fakty, ale odrobinę za mało na konkretny zwój z solidnymi konkretami.

Dwaj Protagoniści dowiedzieli się:
 • Dosłownie każdy topór który wsławił się w podaniach ma swoją sygnaturę - nie tylko sygnaturę jego twórcy, ale przede wszystkim własne Imię. Tak, topór Grimma (Luna) na pewno musi ją mieć!
 • [gracz grający Tobulem to wymyslił] Każdy ze wspomnianych w dziejach toporów został wykuty w międzyczasie dziejących się nietypowych zjawisk astronomicznych/astrologicznych (np.: czerwony czy niebieski księżyc, dobrze widoczny przelot komety, zaćmienie słońca, eksplozja supernowy, etc.). 
Postacie graczy nie zamierzały marnować więcej czasu, Lielivarti wzywa! Wrócą do swojej osady 24 lipca...

Scena nr 4 - Kolejna próba Grimma
Gdzieś pomiędzy 10 a 12 lipca; druga część sceny aż do 24 lipca.

Samotnie podróżujący Grimm z wozem pełnym beczek, baryłek i skrzynek z butelkami aż prosi się o zwrócenie na niego uwagi poprzez podróż przez mimo wszystko niebezpieczne Śniące Wzgórza. To doskonała okazja aby po raz ostatni postawić wyzwanie jego Przekonaniu "Będę pilnować by zajazdowi Tobula nigdy nie brakowało różnorodnych trunków do jesieni.". Zastanawiałem się czy podczas nocnego odpoczynku w dziczy nawiedzi do jakiś niedzwiedziostrach (Bugbear) czy dwójka pijaków Kozaków. Instynkt "Alkoholi się nie odmawia. Szczególnie od Towarzyszy" zaważył na tym, że moim zdaniem druga opcja była najzwyczajniej lepsza (bardziej interesująca)...

Dwójka obdartusów kozackich uzbrojona w topory, tarcze i ubrana w przeszywanice po swym kozackim narzeczu zażądała "Te chopie dawaj ten mobil bo ci lutna". Czyli wprost zażądali, aby Grimm oddał mu wóz z mułami w zamian za ocalenie swojego życia. Już szykowałem się na rozpierduchę, ale gracz dalej mnie zaskoczył i postanowił... przekonać Kozaków do wspólnej popijawy (aby potem ich upić i odjechać kiedy ci będą spać w stuporze). W sumie to nie była stricte groźba, co szorstka alternatywa: 

Coarse Persuasion B2 + 2D FoRKs [Command, Intimidation) + 1D advantage (mimo wszystko Grimm wygląda na nieco lepiej uzbrojonego od nich!) + 1D Persona Artha -> 6D "otwarte" vs Ob 3 -> Rzuty [2, 3, 6+6+3, 4, 6+6+4, 1] -> 6 sukcesów!
Grimm podnosi swoje Coarse Persuasion z B2 na B3!
Dwójka Kozaków uznała, ze zawsze najpierw lepiej poczęstować się zawczasu na koszt kransoluda. Tutaj gracza postawiłem przed wyborem: albo nie oszczędza się z alkoholem (i przez to wypiją prawie cały zapas najmocniejszej gorzały!) i Grimm będzie mieć megakaca na 6 dni, albo będzie musiał mieszać to z ciemnym piwem i testować test Drinking (przeciwstawny) z +2D advantage (kontrola nad tym co on pije, a co piją przybysze). Gracz zdecydował się na druga opcję, aby nie wkurzyć (mocniej) Tobula!

Stawką tego testu przeciwstawnego będzie to, że jeśli Grimmowi nie uda się, Kozacy obudzą się przedwcześnie i z pobliskiego wzgórza wypatrzą gdzie wóz z trunkami jest rozładowywany (dom Tobula!).

Grimm: Drinking BL root B4 + 2D advantage -> 6D -> Rzuty [3, 5, 3, 1, 1, 1] -> 1/2 = 0,5 sukcesu...
Kozacy: Drinking BL root B4 -> 4D -> Rzuty [5, 4, 3, 4] -> 3/2=1,5 sukcesu...

To Tobul będzie mieć potencjalne nowe zagrożenie dla siebie, w przyszłości...

Grimm jako pierwszy - na miejscu w Lielivarti - dowiedział się od Darmara, że Urist wraz z dwójką dvergarskich Tchórzy wymknęli się (prawdopodobnie nocą) na wschód w stronę Siczy. 

W oczekiwaniu na przybycie Tobula i Thermyr, Grimm postanowił dość pośpiesznie skonstruować kolejne dwie pasieki. Alojzy zajęty szukaniem pszczół do nich, szarobrody nie patyczkował się z szukaniem pomocy u cieśli z grupy Sprawców. Samodzielnie próbuje je skonstruować przed przybyciem pozostałej dwójki Protagonistów!

Carpentry BL root B5 -> 5D vs Ob 6 (3x2) -> Rzuty: [4, 3, 6+5, 5, 3] -> nawet z wydaniem Fate Arthy to dalej tylko 4 sukcesy na sześc wymaganych.  Zbiegiem okoliczności dwa ule będą jednocześnie budowane i to zaledwie ukończone każdy w połowie...

Scena nr 5 - Refleksja nad synem martnotrawnym.
24 lipca (lato) roku 2999, Srebrnej Ery

Ta scena to głównie wzajemna wymiana informacji; to o zniknięciu Urista który poinformował rodziców o swojej nieobecności listem do zobaczenia (wściekła Rith zażądała, że jak wróci to wymusi na nim Przysięgę aby do końca roku zaręczył się z kimś!) oraz wieść o tym że Ralin (mentor Darmara) nie znosi Thermyr. Nie działoby się tutaj nic wartego turlania, gdyby nie to, że Tobul postanowił upewnić się czy z trunkami jest wszystko w porządku..

...test Perception (Ob 3) zdał śpiewająco (5 sukceśów!), czyli zorientował się że ktoś musiał wypić sporo ciemnego dwuletniego ale! Przywódca ekspedycji wyszedł z pretensjami do Grimma! Grimm wprost opowiedział mu całą historyjkę o tym, jak to nawiedziła dwójka ludzi którą przepił byleby jego oraz wóz zostawić w spokoju. Czy Tobul uwierzy w to? Gracz nim grający uznał, że Grimm powinien wykonać test Ugly Truth aby sprawdzić czy słowa szarobrodego brzmią wiarygodne!

Ugly Truth BL root B5 + 3D Advantage [nie wiem skąd, dopiero pisząc tej raport zauważyłem... ale cofać fikcji już nie będę...] + 1D Persona Artha -> 9D vs Ob 6 (3x2) -> Rzuty [1, 2, 5, 6, 4, 1, 4, 5, 5] -> 6 sukcesów. Tobul jest skłonny kupić to wyjaśnienie oraz zrozumieć, że Grimm działał w konieczności!

Co bohaterowie zrobią przez resztę lata rozstrzygnie się na następnej sesji...

Rozdanie Arthy

Zgodnie z moimi oczekiwaniami, na tej sesji doszło do realizacji paru Przekonań postaci graczy (konkluzji działań z poprzedniej sesji), w sumie mogłem także przewidzieć kolejną mini-eksplozję Arthy. Jak ta mini-eksplozja Arthy pojawiła się dla postaci Grimma: zebrał on w sumie osiem punkcików Arthy!

Gracze uznali i przegłosowali, że nagroda Embodiment (Persona Artha) otrzymają:
 • Grimm: za odgrywanie Szarobrodego na krawędzi Przysięgi i zobowiązań.
 • Thermyr: za pokazanie Twórczyni zdecydowanie daleko od swojego warsztatu, w tym zdaniem jednego z graczy "coraz lepszego wczucia się w postać" (moim zdaniem to jest raczej kwestia umiejętności artykulacji oraz introwertyzmu graczki, a nie tego czy się wczuwa...)
MVP : Grimm za załatwienie 3D Cash od swojego wuja i tym samym skuteczne staranie się o sponsora na całkiem drogi zakup trunków (w 100% wystarczy na inaugurację osady jesienią). Bez tego, tamten test Resources byłby o wiele trudniejszy do zdania...

Workhorse: zaproponowano Tobula za całokształt brania na siebie odpowiedzialności za rozmaite przedsięwzięcia: targowanie się z handlarzami, testy Resource, pomoc Thermyr w szperaniu po zwojach biblioteki (w tym spór z kustoszem). Gracze jednomyślnie zgodzili się.

Grimm: zdobył 5 Fate i 3 Persona:
 • 1 Fate za Belief "Udowodnię Wujkowi że Krasnoludzka wiedza może zostać poszerzona o ludzkie rzemiosło. Zbuduję pasiekę z prawdziwego zdarzenia." (w fikcji zaczął, był nawet rzut...)
 • 1 Fate za Belief "Nie zadam niepotrzebnego Bólu" (zamiast rozlewać krew Kozaków, pokojowo upił ich!)
 • 1 Fate za Belief-Przysięgę "Przysiągłem wujkowi naczelnemu kapitanowi Thangardowi, że nigdy więcej nie zobaczy mnie nietrzeźwego." (przyznanie się wprost przed wujem o zaproszeniu na popijawę oraz nieskorzystanie z zaproszenia wystarczy na Fate Arthę).
 • 1 Fate za Instynkt "Alkoholi się nie odmawia. Szczególnie od Towarzyszy." (To, że Tobul zauważył że ubyło nieco alkoholi na wskutek pokojowego rozwiązania problemu dwóch Kozaków..._
 • 1 Fate za Trait "Oddly Likeable" (gracze uznali, że scenka z Thangardem warta jest obrotu sytuacji, w wyniku którego Thangard jednak reflektuje się nad bratankiem...)
 • 1 Persona za realizację Beliefu "Będę pilnować by zajazdowi Tobula nigdy nie brakowało różnorodnych trunków do jesieni." (woź trunków + wóz zboża na nowe trunki to aż nadto aby upewnić się nie zabraknie trunków aż do końca jesieni - teraz to Tobul musiałby coś sknocić aby na inaugurację Twierdzy doszło do przedwczesnego wysiorbania zapasów!).
 • 1 Persona za Embodiment
 • 1 Persona za Most Valuable Player
Thermyr: zdobyłą 3 Fate i 2 Persona
 • 1 Fate za Belief "Przekonam Tobula, aby sprowadził więcej członków z rodu Akura do twierdzy Llielivarti." (postawienie sprawy przed starszym i zarazem ojcem Tobula).
 • 1 Fate za Belief "Pragnę wykuć najpotężniejszy topór, którym będę siać postrach w sercach naszych wrogów, a imię topora będzie znane w najdalszych zakątkach wszystkich znanych nam królestw. Przygotuję wzór do wykonania topora." (Interakcja z Twórcami w Kari-Bek oraz tydzień szperania po zwojach w Kalb-Gul; graczka chce jeszcze jedną sesję w samym Lielivarti poszukać informacji - popytać się osadników - zanim zdecyduje że faktycznie uzyskała wystarczającą ilość inspiracji.)
 • 1 Fate za trait "Determined" (Jej determinacja nabawiła ją wroga u Ralina oraz blisko była tego, aby zwróciła na siebie uwagę króla Dognara)
 • 1 Persona za Moldbreaker (Odmowa koncepcji sprowadzania osadników z klanu Akur za cenę zmiany swojego statusu cywilnego - może na wyrost, ale graczka definitywnie zarzuciła cały koncept na dobre, wraz z porzuceniem Przekonania...)
 • 1 Persona za Embodiment
Tobul, zdobył 3 Fate i 1 Persona
 • 1 Fate za Belief "Przygotuję Grimma na swojego następcę - przywódcę twierdzy. Na początek nauczę go rozmów z kupcami." (Ćwiczył z nim targowanie się podczas podróży, Grimm pomagał w testach Resource; dogadaliśmy się że ten Belief zostanie zrealizowany najpóźniej kiedy Grimm otworzy sobie skill Haggling)
 • 1 Fate za Belief-Przysięgę "Złożyłem przysięgę przed królem że zbuduję karczmę na wzgórzach, która będzie umacniać tam krasnoludzkiego ducha. Zacznę od wybudowania karczmy." (W szerszym ujęciu, zapewnienie zapasów alkoholowych dla przyszłej karczmy to także zauważalny krok w tym celu!)
 • 1 Fate za Instynkt "Zawsze staram się wiedzieć co Darmar robi" (Tobul próbował przekonać Urista, aby między innymi miał na oku Darmara...)
 • 1 Persona za Workhorse
Stan Arthy na obecną chwilę to: Grimm (11 Fate, 3 Persona), Thermyr (7 Fate, 2 Persona), Tobul (6 Fate, 1 Persona). Widać że trochę Fate się odkłada, zaś zapas tego typu Arthy u Grimma jest niepokojący - przydałoby się mocniej przycisnąć go aby częściej ten Fate wydawał. Może wprowadzić skryptowe konflikty Fight? Jeszcze nie na szóstej sesji... Ale z pewnością warto wymierzyć w niego jakimś Bloody Versus (dwa testy przeciwstawne), Duel of Wits albo przynajmniej koniecznością turlania na wysokie Obstacle częściej niż przysłowiowy jeden raz na sesję... 

Wnioski i podsumowanie


Ta sesja definitywnie zatarła wrażenie poprzedniej "sesji-podbudówki" , zaś mimo zaledwie przewiniętych dwudziestu trzech dni w fikcji - oraz czysto upierdliwie ujmując "railroadu" przynajmniej pod kątem struktury scen a planowane miejsca akcji - piąta sesja okazała się znacząca na wielu płaszczyznach.

Po pierwsze, w końcu widzę postacie graczy - i właściwie graczy - współpracujące ze sobą. Wspierali się w każdym teście Resource, ryzykując utratę swoich zasobów przy nieudanym teście (Grimm w każdym z testów mógł zlecieć do Resource B0, Thermyr zaś mogła mieć Tax -3 gdyby oba testy Resource się nie powiodły). Dodajmy zgrywanie się z tym jak postacie wzajemnie spędzają ze sobą czas w podróży i ćwiczą między sobą. Ja tu widzę, że w potrzebie każdy z trójki protagonistów może liczyć na pozostałą dwójkę...

Po drugie, pokazała ona swoje postacie w ich żywiole (Tobul i jego zacięcie kupieckie oraz wspierające, Grimm i wykorzystywanie przez niego środowiska dvergarów), jak i też to jak działa jedna z postaci (Thermyr) na sesji w której wiadomym będzie że nie będzie nic robić w kuźni. Takie trochę wystawienie postaci na próbę...

Jak wcześniej wspomniałem, Grimm w końcu podniósł swoją "Szorstką Perswazję" z B2 na B3 (poziom wstępnie wytrenowanej osoby). Ogółem kierunek rozwoju wszystkich postaci graczy wygląda tak:
 • Grimm: Carpentry (postęp 3/5), uczynił duży krok w Ugly Truth (2/5)
 • Thermyr: Circles (tylko trzy testy Routine i podniesie do Circles B4!), Soothing Platitudes (jeden Routine do podniesienia z B2 do B3),  War Art (postęp 3/5), Persuasion (3/6).
 • Tobul: Resources (potrzebuje tylko zdać jeden Difficult lub Challenging test aby podnieść Resources do B3!), Haggling (dwa wykonane Difficult logs lub jeden Challenging log, aby zostać ekspertem w targowaniu się, czyli Haggling B5), Coarse Persuasion (postęp 3/4, aby odblokować na poziom aż B3!)
Można podsumować, że wszystkie postacie uczą się kompetencji społecznych (w końcu rozmawiają z krasnoludami oraz ludźmi o ważne dla nich sprawy!), a także Grimm bawi się w domorosłego stolarza. 

Następna sesja to od dawna zapowiadane protesty osadników odnośnie tego, że Tara (za przyzwoleniem Grimma i Tobula) ociąga się z dokończeniem strażnicy mieszkalnej. Plus ostatnie 36 dni przed wrześniem, czyli: żniwami oraz ostatnimi przygotowaniami przed przybyciem wysłannika królewskiego wraz z nowymi osadnikami. Albo dogramy resztę pory letniej na następnej sesji, albo zajmie to nam góra dwie sesje... Ciekawi mnie to, jakie nowe Przekonania będą mieć Grimm oraz Thermyr... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz