niedziela, 15 marca 2020

Burning Dwarven Fortress: Czwarty Protagonista

Na jedenastej sesji w kampanii BDF dołączył do nas nowy gracz, czwarty w grupie. Stworzył on postać krasnoludzkiego sztygara artylerzystę z aspiracjami do zostania Inżynierem (nie tylko wojskowym). Ta dość krótka blogowa to archiwalny wpis o postaci, o jej statusie początkowym. Oraz dlatego, skoro ponieważ i tak na blogu opisałem wcześniej każdego Protagonistę Gracza, to dlaczego miałbym pominąć nowego bohatera? Bohaterowie Graczy są centrum kampanii w Burning Wheel; to wokół nich kręci się wszystko!


BITs & Background

Protagonista: Bovin Gomgin (z klanu Gomgin), doświadczony górnik (był sztygarem) oraz artylerzysta na służbie na Wielkim Murze przy Mosiężnej Bramie. Liczy 131 lat, zatem ma przed sobą ostatnie lata młodości..
.
Lifepaths: Born Clansman -> Delver -> Foreman -> Artillerist

Beliefs:
 1. Chcę zostać respektowanym inżynierem, a nowa twierdza Lielivarti jest doskonałą okazją na rozpoczęcie mojej kariery. Na start podejmę się wyzwania zbudowania godnych koszar w twierdzy.
 2. Wspomogę Thermyr w budowie murów twierdzy Lielivarti.
 3. Widzę potencjał w Żelaznym Drewnie Kozaków i chciałbym sprawdzić czy pogłoski na jego temat są prawdziwe
 4. [Przysięga] Obiecałem mojemu wujowi, a zarazem byłemu przełożonemu, inżynierowi Dawenowi, że odnajdę artefakt należący do zmarłego następcy tronu Imperium
Relationships:
 • Dawen Gomgin [4 rps] (minor, other family). Były przełożony i zarazem wuj, Inżynier na Wielkim Murze.
Reszta postaci graczy ma za sobą 10 sesji (i od 2 do 5 awansów różnych skilli i tym podobne), ale z drugiej strony dalej nie czuję jakoby Bowin ustępował im na starcie. To jeszcze nie jest moment kampanii, w którym nowy BG musiałby być kimś bardziej doświadczonym życiowo (5+ LP) aby dorównać "powerlevelowi" drużyny. Albo ktoś musiałby z premedytacją zagrać kimś "gorszym w statsach"...

Munsfelt dawaj mechę postaci!

Podczas tworzenia postaci wyszło, że w sumie Bovin jest całkiem kompetentny w tym co robił przez co najmniej połowę swojego życia: w stolarstwie, zarządzaniu projektem inżynierskim oraz w naprawianiu. Zanim po prostu przedstawię listę jego skilli, dodam iż dopiero na samej sesji wyszło że jako jedyny w drużynie nie zna Dwarven Rune Script! Tak bywa. Podręcznik wskazuje że tej umiejki można się nauczyć "jedynie podczas tworzenia postaci", ale osobiście nie widzę nic przeciwko aby postać mogła się zacząć uczyć tego skila pisania run krasnoludzkich wedle analogii do reguł nauki umiejętności Sorcery (w skrócie: potrzebujesz nauczyciela aby zaliczyć pierwszy log w nauce umiejki).

Umiejętności Bovina:
 • Kompetentny (B4): Carpentry, Engineering, Mending
 • Wyszkolony (B3): Artillerist, Artillery Hand, Crossbow, Excavation, Foreign Languages, Ore-wise, Structural Weakness-wise, Tunnel-wise, Vein-wise
Jak widać, Bovin także umie strzelać z kuszy czy arbalestu, obsługiwać machiny oblężnicze (w tym specjalna kompetencja strzelania z balist czy kusz oblężniczych!). Trochę zaskakuje to, że umie sobie radzić z komunikacją z nie-krasnoludami!

Co do Cech (Stats), to również Bovin wyróżnia się bystrością oraz najwyższą wytrwałością (Forte B5!) w gronie postaci graczy. Z drugiej strony, jest najsłabszym fizycznie protagonistą (Power B4)
Will B4, Perception B6, Power B4, Forte B5, Agility B6, Speed B3
Co do wydawania Resource Points (aż 90!), to tutaj trochę musieliśmy wziąć pod uwagę to, że to Bovin osiedla się w nowym miejscu. Dlatego też choćby odpadło wydawanie środków na jakiś dom czy posiadłość. Stąd też - przynajmniej w moim odczuciu - nasz Artylerzysta nie miał ciężkich problemów z wyborem co zakupić...

A zakupił:
 • Ubranie + Buty + Ekwipunek Awanturnika (3 rps, standard jakby)
 • Dwarven Arbalest (20 rps)
 • Dwarven Tools x2 (10 x 2 rps) -> dla Engineering oraz Mending. Tak, ma +1D bonusu do tych testów!
 • Carts and Baggage (15 rps) -> wydaje się to standardem aby mieć jakieś towary na barter i zwierzaka (lub kilka) do dźwigania tego. To mobilne źródlo startowych Resources!
 • Shoddy Arms (5 rps) -> ciężko chodzić z samą kuszą, gracz wybrał siekierkę oraz krótki miecz.
 • Dwarven-made Light Mail, no arms (6 rps) -> trochę z oszczędności, ale też jak powiedziałem graczowi że zbroja LM daje już kary do strzelania, to uznał że ręce Bovina będą gołe i nieskrępowane, gotowe do pracy!
 • Relationship (Dawen, Inżynier; 4 rps)
 • Affiliation - 1D Lielivarti Garrison (10 rps) -> uznaliśmy że lekko wyprzedzając czas w fikcji Bowin już przynależy do garnizonu osady pod dowództwem kapitana Grima.
 • Reputation - 1D Artillerist Corps in Kari-Bek -> przez te 55 lat służby Bovin znany jest jako kompetentny i ambitny bombardier (właściwie to powiedziałbym że "balistrzyna"...)
Z tego możemy wywnioskować, że Bovin ma Circles B2 (oraz wsparcie z afiliacji reputacji) oraz Resources B2 (15+10+7 rps). Nie najgorzej jak na kogoś kto ma tylko super-sprzęt i własny dobytek juczny!

Ponadto Bovin ma najniższy Greed w drużynie (tylko B3!), najwyższy Steel (B7!), jego Health B5 nie odstaje od pozostałych protagonistów...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz