niedziela, 4 listopada 2012

AF statystycznie

Miałem w planach zaczekać z podsumowaniem statystyk na Allgemeine Festung dopiero do 1 marca 2013 roku (rocznica założenia AF), oraz do podsumowania kwartału, 1 grudnia. Nerv0 zapytał się jednak, jak to jest z wejściami na blogi, niezależne albo Polterowe.

Ten wpis to szczegółowa odpowiedź na jego zapytanie, obejmuje także parę informacji z poprzedniego bloga, Gazety z Navarrische Festung. Dlatego nie będzie wykresów czy rozbijania się na tygodnie, tylko zbiór ciekawostek, głównie z ostatnich miesięcy. Dwanaście faktów z Allgemeine Festung i nie tylko.

Fakt #1: Na liście najczęściej odwiedzanych wpisów wciąż dominuą wpisy z roku 2011, a konkretnie Arsenał z Pól Nordalii (#1 i #2), odpowiednio 1020 i 761 wyświetleń. To może być spowodowane tym, że co jakiś czas ludzie wpisują nazwy jakichś mniej znanych pojazdów oraz sprzętu z I-II WŚ i napotykają na grafiki podlinkowane na moim blogu (chyba mój blog ma lepsze przebicie niż strony na Wikipedii). W pierwszej piątce spośród wpisów po 1 marca znajduje się tylko "Subiektywny słowniczek wypaczeń RPGowych" (608 wyświetleń), trzecie miejsce, a także wpis założycielski 31. edycji Karnawału Blogowego (433 wyświetleń). Co ciekawe, drugi wpis ze "Subiektywnego słowniczka" zajmuje siódme miejsce (378 wyświetleń). Najprawdopodobniej więc, aby wpis wszedł do "pierwszej dziesiątki", musi znacznie przekroczyć liczbę 300 wyświetleń (z powodu błędów na Bloggerze, wyświetla mi tylko pierwsze osiem pozycji). 

Fakt #2: Ktoś jednak zagląda na te zakładki. "Woluminy AF" ma 365 wyświetleń, "Co to jest RPG?" - 217, "Narzędzia" - 113, "O autorze" - 60. Co więcej, w tym konkretnym wyszukiwaniu Google (lokalizacja Warszawa, język polski) z zapytaniem "co to jest rpg", zakładka "Co to jest RPG?" z tego bloga jest na drugim miejscu, wyprzedzona jedynie przez wpis w serwisie Poltergeist. 

Fakt #3: Główne źródła wyświetleń i odwiedzin to: serwis Poltergeist (50-55% wyświetleń, tendencja odrobinę malejąca, na GzNF w 2011 było to do 60%), Blogi RPG (20-24%) Google [wszystko oprócz blogów na Bloggerze] - 15-18%, reszta to: forum CD-Action, Gry-Fabularne.com, inne blogi erpegowe. Facebook niestety bardzo marnie, jak w miesiącu wpadnie więcej niż 1k4 wyświetleń to cud. Dane dotyczą okresu od 1 marca do 31 października 2012 roku.

Fakt #4: Od czerwca do października, liczba wyświetleń oscyluje od 1732 (czerwiec) do 2371 (lipiec). Biorąc pod poprawkę to, że w ostatnich miesiacach nie ma cykli artykułów erpegowych (jak i również sama ilośc tekstów trochę zmalała), to dobry wynik. Dla porównania, w marcu 2012 na AF było 2737 wyświetleń, kwiecień '12 - 3229, maj '12 - 3734. I tak mało przy rekordzie z czerwca 2011 roku, czyli 4146 wyświetleń. Wtedy jednak te wyświetlenia zostały nabite przez co najmniej dwa istniejące wpisy (powyżej 300 wyświetleń w każdym) oraz co najmniej jedno nieistniejące już z powodu braku wartości merytorycznej (za to bardzo flejmogennego). Warto też uwzględnić fakt, że pierwsze trzy miesiące na Allgemeine Festung spowodowane były efektem nowości, czy to ze względu na osobę autora, czy to ze względu na regularność i częstość wpisów. 

Fakt #5: Wniosek podparty Faktem #4. Jeśli liczba wyświetleń nowego wpisu blogowego jest duża (znacznie przekracza 100), statystycznie zaczyna przekładać się to na większy ruch na stronie, co generuje dodatkowe wyświetlenia licząc cały blog. Czasem obserwuję, jak ktoś wchodzi na stronę i zaczyna przeglądać kolejne notki, dając w ten sposób 2k8+4 wejść w przeciągu pół godziny. 

Fakt #6: W październiku, liczba wejść z forum CD-Action wynosiła 49, a z Gry-Fabularne.com - 24. Co więcej, od jesieni obserwuję wzrost znaczenia wejść z innych blogów podpiętych pod agregator Blogi RPG (w tym blog Beamhita, Zigzaka, Bohomaza, oraz organizatorów aktualnych edycji Karnawału Blogowego). 

Fakt #7: W dniach, kiedy nie ma świeżego wpisu, liczba wejść na bloga nie spada poniżej 20 (oprócz okresu, kiedy od ponad tygodnia nic nie ma nowego), najczęściej oscyluje pomiędzy 25 a 40. Co więcej, co jakiś czas zdarza się, ze na drugi dzień po nowym wpisie blogowym, liczba wejść stanowi od 50 do 80. 

Fakt #8: Newsy, podsumowania - czyli rzeczy dotąd nie promowane poza Allgemeine Festung i Facebookiem - prawie nigdy nie mają więcej niż 100 wyświetleń. Wyjątkiem od reguły są dwa wpisy z cyklu "AF poleca", te jednak zaprezentowałem na forum CD-Action  i na Poltergeist. 

Fakt #9: Liczbę komentarzy pod wpisami można pół żartem, pół serio, opisać wzorem "1k6-1k6, gdzie dorzuca się dodatkowe 1k6-1, jeśli wynik wynosi 5". Oznacza to tylko tyle, że najczęściej liczba komentarzy nie przekracza 4-5, jednakże kiedy nawiąże się jakikolwiek dialog, szybko może co najmniej podwoić się. Niektóre teksty mają pod sobą 10+ komentarzy, w tym o "zabijaniu zgodnie z mechaniką gry" (20). wpis założycielski 31. edycji Karnawału Blogowego (15, ale to same linki z tekstami), "Subiektywny słowniczek wypaczeń RPGowych" (15),

Patrząc na inne blogi, podejrzewam że jeśli dojdzie do flemu/zażartej dyskusji, to liczba komentarzy oraz wyświetleń bloga szybko skacze do góry. Ciężko mi sobie wyobrazić ile musi mieć odsłon flejm na ~500 komentarzy w jednym z wpisów na Pafhammerze... 

Fakt #10: Trochę z serwisu Poltergeist, odnośnie "newsów" o wpisach blogowych na Allgemeine Festung. Średnia polecanek odnośnie 2011 roku (Gazeta z Navarrische Festung) nie przekraczała pięciu (między 4,8 a 5,0), średnia polecanek dla 2012 roku - między 5,9 a 6,3 per wpis. Ogólnie, częściej te "newsy" zdobywają co najmniej 7-8 polecanek w tym mijającym roku, niż rok wcześniej. Komentarzy oczywiście zdecydowanie więcej niż na blogu właściwym, z drugiej strony liczba tych faktycznie merytorycznych uwag wcale nie jest większa, dość często czytam więcej ciekawych i wartych uwagi komentarzy na AF, niż na Polterze.

W tym miesiącu zamierzam sprawdzić, jak statystyki miesięczne Allgemeine Festung poradzą sobie "bez Poltera" - bez "newsów", co najwyżej z  jednorazowym podlinkowaniem tego tekstu który czytasz gdzieś w komentarzu na Polterze i ewentualnym planowanym tekstem na Polter pod koniec miesiąca. Przypuszczam, że o ile liczba wyświetleń utrzyma się na przynajmniej poziomie tysiąca, w przyszłości będą mniejsze wahania liczby wyświetleń na miesiąc.

Fakt #11: Gazeta z Navarrische Festung była promowana na: Poltergeist, Blogi RPG, trochę na Strefie.net, reszta to co najwyżej czyjeś prywatne blogi. Allgemeine Festung: Poltergeist, Blogi RPG, na początku na Strefie.net, eFantastyce, od jesieni na Gry-Fabularne.com, od października na CD-Action.

Powiedzcie mi, czy te ponad 4 tysiące wyświetleń wpisu o Blogosferze RPG na eFantastyce to jakiś błąd serwisu, czy ten wynik wpisać pod pierwiastek kwadratowy? Tyle nie byłaby w stanie wyciągnąć eFantastyka nawet, gdyby promowała ten wpis na swojej głównej, plus jej Facebook oraz odnośniki w innych serwisach współpracujących z eFantastyką.

Fakt #12: AF na forum CD-Action to 1011 wyświetleń na 10 wpisów, 19 komentarzy. Przypuszczam, że co miesiąc będzie wpadać minimum 700 wyświetleń. Niektóre wpisy mają powyżej 100 wyświetleń.

6 komentarzy:

 1. W książce, którą czytam jest napisane, iż linkowanie do swoich wpisów na innych portalach nie jest dobre. To tak jakbyś wyprowadził się z domu, a gości wciąż zapraszał do starego mieszkania. Coś w tym jest von Mansfeldzie. Życzę blogowi sukcesów. Ciekawe jak się rozwinie za kilka miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym jest, aczkolwiek wolę interpretować to jako "zapraszanie do domku letniskowego" (portal), aby odwiedzili rezydencję właściwą.

   Z Poltera zaczynam rezygnować (zobaczy się jak ten miesiąc wypadnie - pierwsze trzy dni wypadają bardzo dobrze), pewnie i z eFantastyki zrezygnuję (serwis praktycznie martwy, tamtejsza blogosfera to nawet nie moje "newsy", co całe teksty plus link). Zostanie tylko forum CD-Action, ale tam dochodzi misja dostarczania temu środowisku materiałów na temat RPG. Dlatego tam będą lecieć wybrane całe teksty, z odnośnikiem do właściwego bloga gdzieś na samym końcu.

   Usuń
 2. Rezygnujesz z Poltera? Masz stamtąd ponad 50% ruchu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem lepiej budować własną markę. Będzie miał czytelników, którzy będą wchodzili na bloga świadomie, a nie po prostu klikali w linka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Piastun, @Neurocide
   Zastanawiam się, ile z tego 50% ruchu faktycznie jest tylko Polterowego, a ile takiego, który i tak trafiłby na AF z innych źródeł (choćby czytnik RSS, Blogi RPG), lecz często szybciej natrafia na bieżący link z Poltera.

   Usuń
 4. LOL - też mi coś. Jeśli ma 50% wejść z Poltera, bo zamieszcza tam zajawkę, linka, lub cały tekst, to skąd wniosek, że user poltera ma chwilowy zanik świadomości? Czyż to nie to samo, co klik w zajawkę na blogirpg?

  OdpowiedzUsuń