wtorek, 1 stycznia 2013

AF poleca - Dodekadzień (Dekadzień #8 x 2)

Podwójne wydanie "AF poleca - Dekadnia", czyli od 11 do 31 grudnia. Co prawda w pierwsze dziesięć dni nie obrodziło w linki, ale do końca roku - jak najbardziej. Ahri (na obrazku) wygoniła panią szeryf Piltover z okładki. W sumie, to na święta pojawiło się mniej wpisów erpegowych w polskim e-grajdole. Albo podsumowania coroczne, albo życzenia świąteczne, albo polterowe flejmy o feminizm. Tak czy owak, udało się zebrać dwanaście odnośników, w tym dwa filmiki.

12 grudnia
"Kurs tworzenia mistrzowskich przygód do D&D" od Krzemienia - Z humorem, ale i półserio, jak warto tworzyć proste, ale działajace i dostarczające zabawy graczom przygody do D&D 3+.


"Wieszcz Stołowy" od YuriPRIME - ciekawa seria na temat róznych przypadków i problemów związanych z prowadzącymi oraz prowadzonymi sesjami. Oprócz przypadku "latającej czarownicy", drugi o Gygaxowym module. 

20 grudnia
"Czwartek. Co robią nam dobre gry RPG" od Darkena - prosto i czytelnie o roli podręcznika w komunikacji na sesjach RPG, czyli treść i okładka książki do grania. W tym słuszne wtrącenie, że okładka Monastyru ma się do mechaniki jak pięść do nosa. 

23 grudnia
"Mongoose Traveller - recenzja i rzut okiem" od Paladyna - może nie jest to dokładnie mój typ ulubionej gierki erpegie, ale tekst rzetelnie przedstawia stary system RPG, (wciąż) bardzo popularny na Zachodzie. Warto przeczytać choćby dla rozeznania się, jak wygląda starszy erpeg. 

24 grudnia
"Samotnia Annelotte" - Odkryte w odmętach internetu (czytaj - post Annelotte na Polterze), czyli blog o tym, jak można grać solo w poszczególne boardgames. Blog dopiero rozkręca się, za to na Wigilię blogerka zaprezentowała nam dwa wpisy. Nie jest to "polecanka" stricte RPGowa, ale tak czy owak godna uwagi.  

27 grudnia
"Podsumowanie roku 2012 RPG według twórców" u Borejki - Polecam, bo polecam. Według róznych wypowiedzi, albo "RPG trzyma się nieźle, bo no news is good news", albo "erpegie umiera". Od 2006 roku, odkąd pamiętam posty na Zielonej Wieży. Rzućmy k6 za rok 2013 - 1 - erpegie umiera, 2 - erpegie umiera, ale jeszcze coś wydają, 3 - erpegie nie umiera, ale nie wydają, 4 - erpegie trzyma się nieźle, ale rok nie jest najlepszy, 5 - erpegie trzyma się nieźle, 6 - erpegie lepsze niż w roku 2012. a tu druga część podsumowania.

29 grudnia
"Powiedzmy o tym wreszcie: gwałt w RPG (tłumaczenie)" od Shataina/Petra - Mimo całej kontrowersji, warto przejrzeć choćby ze względu na to, że temat poważny i przekrojowo opisany.

30 grudnia
"Co nowego na rynku? RPGowe Podsumowanie Roku 2012" od SilverRAT - Podsumowanie coroczne jak podsumowanie, tutaj mamy rozliczenie, co każdy z polskich wydawców wydał w roku 2012, w erpegie. 

31 grudnia
"Safeword - Z BDSM do RPG" od Beamhita - Banalne, ale naprawdę dobre rozwiązanie, czyli "safeword" na sesji RPG, kiedy uczestnik czuje, że naprawdę coś mu nie pasuje na sesji.   

Bonus
"Hidden in Shadows", blog anglojęzyczny od DHBoogs. Baza materiałów o "archeologii D&D". 

photo credit: Chau kar Man via Flickr via cc by nc sa 2.0 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz