poniedziałek, 31 grudnia 2012

Miesiąc grania - Grudzień '12

Tak przed świętowaniem Sylwestra, krótka notka z mojego grania w ostatnim miesiąc roku 2012 - czyli podobno końcu świata, który nie nadszedł. Wzmianka o pięciu sesjach, w tym niespodziewana druga sesja w pewnym systemie wydanym w tym roku [SPOILER ALERT - nie jest to Charakternik], plus to, dlaczego nie piszę ostatnio raportów z sesji (mimo, iż jest do tego okazja). Dziewięć sesji w ostatnich dwóch miesiącach - jest spoko.

niedziela, 23 grudnia 2012

[KB #38] Myśl RPGowa stara, ale nie jara.

Jako prezent na wigilię, a także z okazji 38. edycji Karnawału Blogowego, podjąłem się luźnej dywagacji, inspirując się wpisem dzemeuksisa. Ogólnie rzecz biorąc, częściowo zgadzam się co do myśli Michała Zemełki. Natomiast mam inne zdanie co do samych reguł ze starych erpegów. Uważam, że tak naprawdę kluczowym jest to, jak zastosujemy daną mechanikę gry. Jak zagramy w grę. Jak podejdziemy do grania w starego erpega.

Oczywiście, zgadzam się z problemami starszych mechanik gry, takich jak: "skupiamy się na walce, reszta po macoszemu", "złota zasada" albo "niech MG/gracze wysilą się, jak to załatać", "my autorzy nie testowaliśmy tej mechaniki, niech idioci zwani erpegowcami męczą się z nią". Problemy te istnieją w graniu w te erpegi. Pewnych właściwości oraz zrealizowanych założeń "starej" mechaniki nie da się przeskoczyć, nawet jesli wprowadzimy kilka ton zasad domowych.

wtorek, 18 grudnia 2012

[KB #38] DeDeki grania wczorajszego

Trochę rozważania sentymentalnego przez moje pierwsze sesje erpegowe, trochę krytyki tamtejszego grania, trochę smęcenia na to, jak się w Polszcze grywa w dedeki. Tak z okazji 38. edycji Karnawału Blogowego. Swoją przygodę z RPG zacząłem od D&D 3rd, razem z dwoma kolegami z osiedla. Oczywiście mowa o regularnym graniu oraz pierwszej kampanii.

Niezależnie od tego, co napisałem w następnych akapitach, wspomnienia z tamtych, pierwszych sesji mam ogólnie dobre. Jak to zawsze bywa z mitologizowaniem pierwszych kroków w swoim hobby, mitologizowaniem "młodszych lepszych czasów", często dobre wrażenie i najlepsze monenty z sesji zacierają nawet to, że tamte stare granie dziś byłoby najzwyczajniej słabe. Przynajmniej dla mnie.

piątek, 14 grudnia 2012

Groteska w WFRP

Temat to groteska w Warhammerze, czyli to, co rzeczywiście świadczy o takim a nie innym klimacie WFRP 1st/2nd, zamiast prób wciągania terminu "dark fantasy" pod tę grę. Pomijam już to, co w Polsce warhammerowcy wymyślili "genialnego" na temat Warhammera...

Jak każdy widzi, w WFRP 1st/2nd mamy ponury i niebezpieczny świat. Ale co właściwie jest takiego ponurego i niebezpiecznego w tych Warhammerach? Śmierć czai się na każdym kroku, można dosłownie potykać się o nią codziennie, a jednocześnie bohaterowie graczy mają średnio 2-3 "drugie szanse" w życiu? Dosłownie wszędzie zepsucie, mutacje, skazy Chaosu, zielone hordy, kultyści i zwierzoludzie, a Imperium dotąd się trzyma jakby nigdy nic, pogrywając w snotballa? Padający deszcz, błoto i syf, kiedy tuż obok w podręczniku opisane radosne, kolorowe święta i zwyczaje? Groteska, moi mili, a nie jakieś "dark fantasy".

wtorek, 11 grudnia 2012

AF poleca - Dekadzień #7

Nawet nie wiecie, jak ciężko znaleźć odpowiednio dobrej jakości art na DeviantArcie, wystawiony na licencji CC i związany z LoLem.  Dlatego też Caitlyn zostaje, w tej samej pozie co dziesięć dni temu.

Co by tu nie pisać, pomiędzy 1 grudnia a 10 grudnia obrodziło w pięć polecanych linków (prawie jak "Piątkowy piątek" we wtorek, khe, khe), w tym ponownie jedno wideo. Natomiast w e-fandomie obrodziło od grup społecznościowych na G+, na Polterze wciąż nie znudziło się wychwalanie PMMa 2012 pod niebiosa przez sędziów. Nic dziwnego, że tym razem żaden tekst z Poltera nie wylądował w tej notce blogowej. Jak to leciało? Kiedy inni się kłócą albo głaszczą sobie e-przymioty, ja wolę grać.

piątek, 7 grudnia 2012

Biuro E - Tajemnice Praskiego Dębu

Wróciłem do bardziej regularnego grania, po kampanii w Maga: Wstąpienie. Tym razem rozgrywka w "new" World of Darkness, śmiertelnikami (no, może nie w 100% śmiertelnikami, więcej info dalej). Nowa ekipa graczy, inny system RPG, nowa kampania. Rozgrywka serialowa (każda sesja to osobne śledztwo, czasem rozciągające się do drugiej sesji), a w rolach głównych agenci ABW jako Biuro Ewidencji i Archiwum, czyli po prostu Biuro E. W dniu w którym pojawił się ten APek na AF, właśnie szykuję się do trzeciej z kolei sesji. Ten tekst jest o pierwszym śledztwie (dwie sesje), czyli o zajściach w związku z pewnym prastarym praskim dębem w Parku Skaryszewskim.

Tym razem w raporcie z sesji przedstawiłem głównie najważniejsze wydarzenia oraz swoje wrażenia z pierwszych sesji w tej ekipie graczy. Pominąłem detale takie jak procedury śledcze i kolejne szczegóły śledztwa. O mechanice nWoDa nie ma co rozwodzić się, każdy wie jaka jest, według jednych jest wystarczająco dobra, według drugich ssie pałę. Uważam, że na upartego da się jej używać, oczywiście grając w nWoDa.

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Miesiąc grania - Listopad '12

Wpisu za poprzedni miesiąc (październik) nie było, bo nie było grania. Ale w listopadzie już tak. Cztery sesje, dwóch różnych ekipach, w trzech różnych systemach. Do tego całkiem realna szansa na to, aby kontynuować rozgrywkę u co najmniej jednej z tych drużyn.

Chyba powtarza się moja obserwacja, że okres częstszego grania w roku zaczyna się od jesieni (szczególnie listopad), a kończy po wiośnie bądź tuż przed latem. I mimo to, że od jakiegoś czasu liceum mam za sobą...

niedziela, 2 grudnia 2012

3/4 roku z Allgemeine Festung

Ten kwartał wypadł nawet lepiej niż spodziewałem się. Wciąż utrzymuje mniej więcej stałą ilość tekstów na miesiąc. Najprawdopodobniej dzięki wprowadzonemu cyklowi "AF poleca" zachowuję u siebie regularność wydawania tekstów; staram się napisać przynajmniej jeden tekst pomiędzy kolejnymi "Dekadniami". Jak wymyślę jakiś bardziej merytoryczny cykl na co najmniej kilka tekstów, będzie naprawdę dobrze.

Garść statystyk, od 1.09 do 30.11.
Liczba odsłon: 5998 (o ~82 mniej niż od czerwca do sierpnia)
 - Daje to średnią ~65.91 wejsć na dzień
Liczba "Lubiących" na Facebooku: 12 (0)
Liczba Obserwatorów Bloggera: 27 (+5)
Liczba komentarzy na blogu: 93
Liczba tekstów: 27 

sobota, 1 grudnia 2012

AF poleca - Dekadzień #6

Końcówka października również trzyma formę i ponownie zebrałem garść linków do zaprezentowania. Cailtyn uwolniła się z ciasnego pulpitu laptopa, obecnie zamierza łapać bandytów, jak na panią szeryf Piltover przystało. A tak na poważnie, kto n-ty raz oglądałby moje stanowisko komputerowe z nudną ścianą w tle? Nawet Caitlyn znudziło się to.

Za dnie 21.11 - 30.11 osiem linków (w tym jedno video) z polskiego internetu na tematy okołoerpegowe. Po Falkonie i PMMie polterowicze (jak zwykle zresztą) grają między sobą w łapki i polecanki, do tego rozgorzał kolejny flejm o feminizm w erpegie, reszta e-fandomu zajmuje się czymś bardziej konstruktywnym.

poniedziałek, 26 listopada 2012

Problem interfejsu w RPG

Czy zastanawialiście się, co tak naprawdę tkwi pomiędzy uczestnikami gry a rozgrywką, kiedy gracze grają? Podczas rozgrywania sesji RPG, partyjki w planszówkę czy karciankę, nie wspominam nawet o grach komputerowych. Można to nazwać określeniem "interfejs (użytkownika)", zapożyczając to pojecie z programistyki. 

Gry "bez prądu" to nisza. Tym bardziej RPG by pen and paper jest albo "niszą w niszy", albo bardzo wąską niszą rynkową. Można do tego dodać argumenty poszczególnych osób, że do RPG "trzeba mieć szczęście trafić". Tyle że z drugiej strony, bywa tak niemalże z każdym hobby, nawet nie związanym z grami. Do konkretnego hobby należy najzwyczajniej "dobrze trafić", aby z dnia na dzień czepać pełnię możliwości z rozwijania hobby.

piątek, 23 listopada 2012

Wolsung Goldendragon

Dawno na AF nie było raportu z sesji. Na ruszt, dwie sesje w Wolsunga, pierwsze z kampanii "Wolsung Goldendragon". Jeden wielki tygiel społeczno-polityczny w Wanadii, który może wybuchnąć i zakończyć się czyms więcej niż kolejnymi dziwnymi wypadkami, zamachami w Atmanie i tym podobne. Bohaterowie to "tajni" agenci na zlecenie Ligi Narodów, wybrani z przypadku aby z każdego kraju wysłać jednego przedstawiciela. Pierwszym zadaniem trójki "agentów" jest dotarcie do Morgowii możliwie niepostrzeżenie.

Ten APek to - akapit o mojej postaci, lista uczestników, skróty z dwóch sesji, wrażenia i wnioski. Wyszła długa notka, ale tylko dlatego, ponieważ opisałem dwie sesje, postarałem się o garść wniosków i wrażeń. W końcu to APek, najważniejsza nie jest fabuła z sesji, a to, co z sesji można wynieść konstruktywnego.

środa, 21 listopada 2012

AF poleca - Dekadzień #5

Kolejny Dekadzień, kolejne 10 dni nowości. Tym razem podobnie jak dekadzień temu, jest nawet przyzwoicie. Ponieważ nikt nie zgłaszał pani szeryf Caitlyn do urzędu antymonopolowego, wciąż zostaje na "okładce" dekadniowego cyklu polecanych linków. Zostaje głównie liczyć na wysyp ciekawych notek po Falkonie 2012, szczególnie pod kątem rzekomo "reformowanego" PMM 2012 (czytaj - z większą różnorodnością sędziów). O ile jakiekolwiek ciekawe i sensowne pojawią się na ten temat... Ale nie samym fandomem się żyje.

Linki tradycyjnie, pochodzące od 11 do 20 listopada 2012 roku. A jak zwykle, śniegu za oknem nie ma. Za to 6 linków chronologicznie plus dwa bonusowe. Tak z okazji 90. wpisu jako Allgemeine Festung, od 1 marca 2012 roku.

sobota, 17 listopada 2012

I'll tell you a story...

Mowa o storytellingu. Nie tym domniemanym w RPG, a terminie właściwym - storytellingu - czyli przedstawianiu wydarzeń poprzez słowa, obrazy i dźwięki (często poprzez improwizację), w skrócie - gawędzie, gawędziarstwo. (BTW, nawet na polskiej Wiki ostatnio usunięto hasło "storytelling", między innymi dlatego, bo ma swoją nazwę - gawędziarstwo)

Od paru miesięcy korciło mnie, aby na ten temat napisać coś w odniesieniu do RPG. Jakiej definicji "erpegie" nie rozpatrywać, wiele z nich zawiera coś, co właśnie uwzględnia gawędziarstwo, wprowadzanie elementów opowieści. Tyle że przyszło w naszym kraju używać słowa "storytelling" na coś zgoła innego niż samą gawędę: albo silny nacisk na klimat i dramę, albo granie bez kostek czy nawet bez mechaniki gry. Tekst nie jest odpowiedzia na pytanie "dlaczego to nie jest słuszne?", tylko zbiorem przemyśleń na temat "gdzie znajdziemy storytelling w RPG?".

środa, 14 listopada 2012

Wolsungowe efekciarstwo - reupload & revised

Tekst oryginalny pochodzi z mojego oryginalnego artykułu, redagowanego przez Staszka "Scobina" Krawczyka, z serwisu Poltergeist. Poprawione listy przykładów zagrywania kart. Postanowiłwem opublikować ten tekst tutaj, dla rozpowszechnienia zawartych w nich wskazówek.

Jak każdy (grający) wie, w Wolsungu najczęściej przeżywa się spektakularne przygody, rozwiązuje misterne i nietypowe intrygi bądź podejmuje nadzwyczajne wyzwania. Oczywiście każdy gra jak chce, tutaj jednak powołuję się na domyślną konwencję Wolsunga, a przynajmniej wszelkiego rodzaju inspiracje, przykłady czy rozwiązania pochodzące z podręczników. Zagrywając karty, dodając barwne opisy i riposty, tworzymy efekt, który powstaje głównie dla zaspokojenia naszych własnych upodobań ("efekt dla efektu"). Efekciarstwo.

niedziela, 11 listopada 2012

AF poleca - Dekadzień #4

W tym dekadniu na bogato. Garść linków plus sporo w bonusie. Tym razem pominę ogólne podsumowanie tego dekadnia na końcu tekstu, owe summary zamieszczę tu, we wstępie. Między innymi w końcu jakieś teksty dotyczące stricte grania, erpegowania - a to mięcho na temat danego systemu, a to ciekawe relacje własne jakiegoś blogera, znalazł się także konkretny materiał do RPG. Podobno szperanie statusów fansite'ów z Facebooka także daje *jakieś* efekty.  

Czyli tradycyjnie, od 1 do 10 listopada 2012. Jeśli znudziła się wam pani szeryf Caitlyn strzegąca laptopa i monitora 19", piszcie. ;-)

czwartek, 8 listopada 2012

Kompaktowość świata w RPG

Nie ma to jak Daedry o wschodzie słońca, c'nie?
Do napisania tej notki skłoniły mnie dwie rzeczy. Pierwsza z nich to pozostałości terenów zielonych w mojej okolicy. Występują kawałki zieleni, a nawet małe łąki, niemniej w każdym kierunku świata widać zabudowania - nowe osiedla, tory kolejowe, gdzieś w oddali rozdzielnia. Wszystko to blisko siebie, zieleni na parę hektarów. Wystarczająco dużo przestrzeni aby odetchnąć świeżym powietrzem, wystarczająco mało aby nie zapominać o tym, że to tereny podmiejskie.

Druga z nich to specyfika settingu w The Elder Scrolls III: Morrowind. Całkiem rozległy (jak na realia gry PC-towej z 2002 roku) świat pełen ciekawostek, gdzie sprawdza się maksyma "w 90% przypadkach znajdziesz coś ciekawego za tamtą górą". Nietrudno dostrzec, że to wszystko jest stosunkowo gęsto upakowane - daedryczna świątynia zaraz za jakimś miastem czy dunmerską twierdzą, drogi pomiędzy miastami krótsze niż kilometr. Ważne miejsca sąsiadują ze sobą. Oczywiście to konsekwencja takich a nie innych możliwości technicznych. 

niedziela, 4 listopada 2012

AF statystycznie

Miałem w planach zaczekać z podsumowaniem statystyk na Allgemeine Festung dopiero do 1 marca 2013 roku (rocznica założenia AF), oraz do podsumowania kwartału, 1 grudnia. Nerv0 zapytał się jednak, jak to jest z wejściami na blogi, niezależne albo Polterowe.

Ten wpis to szczegółowa odpowiedź na jego zapytanie, obejmuje także parę informacji z poprzedniego bloga, Gazety z Navarrische Festung. Dlatego nie będzie wykresów czy rozbijania się na tygodnie, tylko zbiór ciekawostek, głównie z ostatnich miesięcy. Dwanaście faktów z Allgemeine Festung i nie tylko.

sobota, 3 listopada 2012

Mechanika w RPG to nie tylko turlactwo

Postanowiłem zebrać zbiór argumentów pokazujących, że mechanika to coś więcej niż turlanie kośćmi. Stary temat, ale przynajmniej jest to tekst który można pokazać komuś, aby wytłumaczyć do czego służy mechanika w RPG. Jak dobrze wiecie, potem poszczególni erpegowcy sprowadzają mechanikę do nudnego turlania i narzekają, że w ogóle istnieje. Powiedzmy, że to "przydatnik", w którym zawarte są konkrety, dlaczego mechanika gry nie równa się turalniu kostkom. I dlaczego niektóre "antykostkowe" argumenty mogą być śmieszne.

Oczywiście jeśli są kostki, to one toczą się po płaszczyźnie. Ale to nie wszystko. Siedem argumentów na temat, czym jest mechanika gry. 

czwartek, 1 listopada 2012

AF poleca - Dekadzień #3

Dekadzień po raz trzeci, czyli kolejna porcja subiektywnie wybranych ciekawych linków z Internetu o RPG. Kiedy na Polterze lubią "rijalyti szoł" z życia Repka i innych, reszta nadal woli pisać o RPG (albo grać). Ogólnie, w tym tygodniu było trudniej zebrać garść odnośników. A to nibykonkursy skupiły na sobie uwagę, a to znowu na Polterze nic ciekawego, a to raporty z sesji (no dobra, te mogą być ciekawe).

A propos Nibykonkursów, podobno ostatnia edycja przyniosła 19 prac. Głębia Przestrzeni podobno już wyprzedała cały nakład, 36. edycja Karnawału Blogowego zebrała 17 prac. Nieźle, a podobno przecież "erpegie umiera".

niedziela, 28 października 2012

Mechanika szczelna

Notka zainspirowana pewną wymianą zdań pod moim tekstem na temat "zabijania graczy zgodnie z mechaniką. Wyłowiłem z tego zagadnienie sprawności mechaniki. Podczas przeglądania i analizowania danej mechaniki gry, mam w zwyczaju wprowadzać pojęcie zwane "szczelność mechaniki"

W najprostszych słowach, szczelna mechanika to mechanika, która realizuje swoje założenia bez ingerencji w niej w trakcie gry. Można do tego dołożyć warunek, aby nie trzeba było w niej grzebać i modyfikować także między sesjami. A jeśli jednak zachodzi potrzeba ingerencji w mechanikę, to tylko przed kampanią/cyklem wspólnych gier, głównie poprzez dodawanie nakładek, czyli adnotacji dookreślający interpretację reguł, generatory.

wtorek, 23 października 2012

Zwiadowca AF, czyli notatki z obserwacji forum CD-Action

Trochę nietypowy tekst, bo na temat obserwacji forum CD-Action, a konkretnie jego niewielkiej części zajmującej się RPG. Czyli - forum oraz blogi podczepione pod jego silnik. A jest o czym pisać, co mnie pozytywnie zaskoczyło. Nietypowa popularność jednej z mniej popularnych (niewydanej oficjalne po polsku) mechanik RPG, liczba sesji forumowych mogąca zadziwić nawet Lastinnowców i Strefowiczów i tak dalej. Wychodzi na to, że Robotica nie jest jedynym erpegowym rodzynkiem mającym cokolwiek wspólnego z czymś, co wystepuje wraz z nazwą "CD-Action".

niedziela, 21 października 2012

AF poleca - Dekadzień #2

Drugi Dekadzień to kilka nowych linków do ciekawych miejsc, za drugą tercję października '12. Poltergeist wciąż zalicza (gastro)fazę i pianę na ustach Redakcji, do tego dołączają do nich kolejni followersi. Cóż, szkoda, że kolejne źródło tekstów o RPG wygasa, tam już tylko flejmy dogorywają. Zostaje tylko nie zwracać na Polter uwagi... 

Na szczęście, Blogosfera daje radę.

Podsumowanie dekadnia 11-20 października 2012.

czwartek, 18 października 2012

[KB #18, Retro] - Tym co pierwszy raz

Mały "retrowpis" pasujący do 18. edycji Karnawału Blogowego. Za sugestią Sethariela postanowiłem w ten sposób podpiąć ten tekst. Testowo, tekst justowany.

Tym, co pierwszy raz,

Jesteś nowy w RPG? Ja też taki byłem. Zapewne przejrzałeś te wszystkie teksty, artykuły i poradniki do RPG, zasłyszałeś od znajomych, przeczytałeś w Internecie? Pewnie zajrzałeś tutaj? Chciałbyś zacząć grać, prawda? To nic trudnego, posłuchaj mnie dalej.

Zapewne przeczytałeś różne pomysły na erpegie, zetknąłeś się z definicjami RPG. Zapamiętaj, że każde z nich to tylko subiektywny pogląd tych, którzy kiedyś byli tacy jak ty. Każdy z tekstów niesie jakąś prawdę, lecz najważniejsza jest Twoja prawda. Przejdźmy jednak do rzeczy.

piątek, 12 października 2012

[KB #36] Warto zabijać... stosując mechanikę gry

killing time, fot. ben a.k.a me, licencja CC BY-NC-ND 2.0
Drugi eksport na 36. edycję Karnawału Blogowego, od Allgemeine Festung. Tym razem moje przemyślenia na temat zabijania postaci graczy na sesjach RPG. Średnio to dotyczy konflików, z pewnością jednak śmiertelność BG to jakiś temat związany z konfliktami.. Nie pamiętam, czy kiedyś poświęciłem temu tekst blogowy. Jeśli tak, ten wpis potraktujcie jako pewnego rodzaju aktualizację tamtych moich słów. Ogólny wniosek - warto po prostu grać i stosować mechanikę danego systemu RPG. Oczywiście, moim skromnym zdaniem.

Spór stary jak RPG - czy (i jak, kiedy) zabijać postacie graczy. Każdy ma swoje słuszne zdanie na ten temat, mimo to co jakiś czas pojawiają się spory o to. Nie wspominając już o ewentualnych pretensjach graczy, bo im postać zginęła, albo prowadzących grę, że "postać padła w połowie kampanii i fabuła poszła się walić".

czwartek, 11 października 2012

AF poleca - Dekadzień #1

Postanowiłem wyjść poza notkę próbną i poprowadzić cykl "AF poleca". W pierwszym "oficjalnym" podsumowaniu zawarłem 4 odnośniki do - moim zdaniem - ciekawych tekstów z pierwszej tercji października '12. Oczywiście, jeśli znacie jakieś dobre, ciekawe źródła tekstów o RPG spoza portali czy Blogosfery RPG, proszę pisać. :-)

Podsumowanie dekadnia 1-10 października 2012 

wtorek, 9 października 2012

[KB #36] Konflikt w RPG

Tematem 36. edycji Karnawału Blogowego jest Konflikt. Konflikt w RPG, jakkolwiek rozumiany, Ponieważ nie lubię pisać wstępniaków, od razu wspomnę, że postanowiłem to zagadnienie rozpatrzyć wedle kryteriów, jakie zostały zasugerowane w temacie otwierającym tę edycję KB. Przegląd po wybranych podejściach do tematu "konflikt".

KBender wyróżnił cztery perspektywy: filozoficzna, analityczna, psychologiczno-socjologiczna, techniczna. Zająłem się tylko dwoma ostatnimi, reszta byłaby moim pisaniem w stylu "tekst-oczywistość", laniem wody.

wtorek, 2 października 2012

Miesiąc grania - Wrzesień '12

Dice, fot. James Bowe, licencja CC BY 2.0
Comiesięczne podsumowanie tego, w co udało mi się zagrać w danym miesiącu. Tegoroczny wrzesień okazał się naspodziewanie dobry, mimo że od lipca nie udaje mi się regularnie rozgrywać sesji RPG (drużyna od Maga: Wstąpienie praktycznie nie funkcjonuje od lipca, poza jedną sierpniową sesją). We wrześniu Roku Apokaliptycznego udało mi się zahaczyć o festiwal gier Kocioł (29-30 września), a nawet coś pomistrzować. 

Ogółem - trzy sesje, z czego jedna poprowadzona przeze mnie. Odnoszę wrażenie, że przedstawione relacje z dwóch sesji to w praktyce "połowa potencjalnej relacji z Kotła 2012".

niedziela, 30 września 2012

AF poleca - Dekadzień #0

Inspirując się innymi podobnymi podsumowankami-polecankami, postanowiłem również zbierać linki do tesktów i artykułów, które mogę z czystym sumieniem polecić. Oczywiście na temat RPG. To podsumowanie jest "wydaniem zerowym", próbnym. Podsumowania-polecanki będę wydawać co dekadzień, czyli po trzy na miesiąc (1-10 dzień, 11-20 dzień, 21+ dzień). To kompromis pomiędzy regularnością i częstą powtarzalnoscią, jak i tym, aby te podsumowania nie stanowiły głównych nowości na Allgemeine Festung. Kolejność polecanek chronologiczna.

Podsumowanie dekadnia 20-30 września. 

piątek, 28 września 2012

Poważne Granie - serious...?

Oh the joys of the open road!
fot. Paul Townsend, licencja CC BY-NC 2.0
Od jakiegoś czasu przeglądam wpisy blogowe sprzed miesięcy, niektóre zastanawiają mnie nad napisaniem własnej notki. Zainteresowałem się pojęciem "poważnego grania", z bloga Setharium. O ile z całym tekstem zgadzam się, to trochę inaczej rozumiem pojęcie "poważne granie".

Czym jest wspomniane "poważne granie"? Każdy ma swoją odpowiedź na to pytanie. Nawiązując do słów Sethariela, nie wiązałbym tego określenia wraz z perfekcyjną znajomością settingu oraz mechaniki - szczególnie do jednego i drugiego razem, jak i tylko do drugiego. Uważam, że "poważne granie" to mit-koncepcja rozchodząca się po polskim erpegie od wielu lat.

piątek, 21 września 2012

Marzy mi się gamingowy konwent...

Board game Backgammon, fot. Lansmusset Gavleborg, 
licencja CC BY-NC-ND 2.0
Marzy mi się gamingowy konwent. Konwent o grach i tylko o grach. Konwent, na który przychodzi się nie tylko dla znajomych, ale także (a może - przede wszystkim) aby pograć. Konwent o grach wszelkiego rodzaju, tych "bez prądu" i "z prądem".

Oczywiście można znaleźć pojedyczne rodzynki wśród festiwali fantastyki (choćby warszawska ZjAva), albo konwenty i konwenciki gier planszowych. Jednak mam na myśli krok dalej - większy konwent (500+ uczestników) poświęcony tylko grom oraz graniu. Coś w rodzaju "festiwalu gier".

czwartek, 13 września 2012

[KB #35] Autorki z mojej szuflady

Bierne & Blomsterne, fot. Michael Heilemann, 
licencja CC BY-NC-ND 2.0
Z okazji 35. edycji Karnawału Blogowego postanowiłem pokrótce przedstawić swoje "łamiące serca" pomysły z 2007-2008 roku, kiedy dopiero zacząłem regularnie erpegować. Jeszcze niedawno wstydziłbym się co najmniej jednego z pomysłów, dziś dają mi lekcję "jak nie podchodzić do robienia własnej twórczości erpegowej". Każda z przedstawionych prac nie wyszła poza wstępne etapy tworzenia, jedna z nich to setting tylko pod konkretną kampanie, inna to żart na jednostrzał.

Zapinajcie pasy. :-)

(oczywiście chodzi o "twory amatorskie")

sobota, 1 września 2012

Pół roku z Algemeine Festung

Allgemeine Festung funkcjonuje już pół roku! Mimo kilku krótkich przerw, pojawiało się kilka tekstów w każdym miesiącu. W ogólnym rozrachunku półrocznym wychodzi nieźle - blog zebrał ~15,8 tysięcy wejść, zdobył jakąkolwiek oglądalność (w tym obserwatorów z Facebooka i Bloggera), pojawiają się pod notkami komentarze czytelników. Niemniej, ten tekst poświęciłem głównie porównaniu ostatnich trzech miesięcy, od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Luźny temat RPGowy #6

Powrót do luźnych spostrzeżeń na dany temat, czyli "Luźnych tematów RPGowych". Czyli - wstępne omówienie zagadnienia, kilka zdań/akapitów od autora, a konkluzja zostaje dla uczestników, czyli dla Was.

Temat: RPG + Strategia = ? 

Czyli na temat nawiązujący do tego, jak mogłaby wyglądać hybryda gier RPG i strategicznych (oczywiście pen and paper i nie-elektronicznych odpowiednio).


piątek, 17 sierpnia 2012

Concrete Entropia - M:tA - Tom 4

-->
Powrót do kampanii w Maga: Wstąpienie, po 42 dniach zawieszenia rozgrywki, sesja z 11 sierpnia. Miałem nie pisać AP-ków z pojedynczej sesji, lecz tym razem dałem szansę tej koncepcji. W ramach eksperymentu napisałem notkę nie jak opowiadanie z sesji, lecz trochę bardziej po „starej szkole AP-ków” (pisanie, co wyszło i było fajne, albo nie, jakie nastąpiły problemy i co w związku z tym robiono etc.). Niewątpliwie tekst Furiatha zainspirował mnie do napisania tej notki w podany sposób.

wtorek, 14 sierpnia 2012

Osiągnięcia - pomysł poprawiony

Military Medals, fot. JeromeG111, licencja CC BY-NC-ND 2.0
Ponad rok temu wpadłem na pomysł, by przeszczepić Osiągnięcia rodem z gier komputerowych do RPG (pierwsza i druga notka). Pomysł odstawiłem na jakiś czas. Doszedłem do wniosku, że o ile ogólny koncept na Osiągnięcia (eng. Achievements) może być dobry, to powinien być w dużej mierze dostosowany do formy rozgrywki jaką jest RPG. W grach komputerowych wszystkie mechanizmy mamy zautomatyzowane, włącznie z symulacją otoczenia (Aspiracje z The Sims 2). Potrzebne jakieś proste rozwiązanie, zamiast liczenia "medali" za 100/200/500 zabitych orków.

sobota, 11 sierpnia 2012

Replika na Kbendera, o liniowości i nieliniowości

Memristor, fot. Morton Lin, licencja CC BY-NC-ND 2.0
Wpis będący odpowiedzą na tekst kbendera o railroadingu, skoro przywołuje moje wypowiedzi jako disclaimer. Przy okazji coś na temat nieliniowego grania, w tym jak można spróbować do tego podejść. Miałem nie wałkować międzyużytkownikowych sporów i kłótni na blogu o gameplayingu, Jest jednak okazja na to, by coś kulturalnie i merytorycznie napisać.

niedziela, 5 sierpnia 2012

[KB #34] Intrygi w Labyrinths & Lycanthropes

Z okazji 34. edycji Karnawału Blogowego (prowadzonego przez Kamulca), postanowiłem napisać odrobinę o intrygach w czasie gry w Labirynths & Lycanthropes

Karnawał Blogowy RPG
Wydawałoby się, że nie ma o czym pisać. Labyrinths & Lycanthropes to system RPG z rodzaju "niezależnych", czyli "indie", polegajacy na przechodzeniu lochów (zwanych "labiryntami"), kolejnych encounterów oraz biciu bossów (w tym Króla Labiryntu). Jednakże istnieją zawarte w nim mechanizmy, które sprawiają, że do klasycznego drużynowego przechodzenia lochów zostało dodanych parę subtelnych smaczków "gracz konkurujący z graczem".

poniedziałek, 30 lipca 2012

Avangarda 8 - Avangardische Fehlerfestung

[Avangardowa Pomyłkotwierdza - dosł. tłum.]

Russland-Süd, Flak-Stellung, Bundesarchiv, Bild 101I-217-496-24, 
z Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 3.0
Avangarda 8 za mną, miałem wpaść na trzy dni, wpadłem tylko na dwa (piątek i sobota). Nie powiem że było Pfff+ajnie, aczkolwiek na sam konwent nie mam co narzekać. Bardziej narzekam na siebie pod tym kątem (patrz niżej w tekście) - moim zdaniem Avangarda 8 wypadła trochę lepiej od swojej poprzedniczki, może dlatego, gdyż z miejsca nie nastawiałem się na perełki. 

poniedziałek, 23 lipca 2012

Avangarda 8 - jak Acht Komma Acht?

Bundesarchiv_Bild_101I-770-0280-20,_Jugoslawien,_Panzer_IV
od Das Bundesarchiv, licencja CC BY-SA 3.0
Avangarda 8 tuż tuż, oto lista atrakcji na tym konwencie, które będę prowadzić. Skromnie (tylko dwie), uznałem że będę chciał bardziej korzystać z konwentu. Zresztą, liczy się jakość. I postaram się o dobrą jakość swoich atrakcji. Szczególnie, że będzie to debiut w samodzielnym prowadzeniu prelekcji.

Lista moich atrakcji na Avangardę 8:

Luźny temat RPGowy #5

Trochę szykowałem się do podjęcia tego tematu. Jest to o raportach z sesji - czym teoretycznie mają być i czemu (komu) służyć, a czym w praktyce bywają. Jak dotąd, wciąż w internecie pojawiają się relacje z sesji, przygód czy kampanii. Jedni chcą pochwalić się tym, co udało im się osiągnąć sesją, inni piszą opowiadania z sesji, inni omawiają tę sesję, a jeszcze inni dają zwyczajną relację.

Jednakże temat na dziś to: Dlaczego raporty z sesji mają być opowiadankami na podstawie przebiegu fabuły?

sobota, 21 lipca 2012

Concrete Entropia - M:tA - Tom 3

Bofors 37 mm anti-tank gun, licencja CC BY-SA 3.0, 
Wikimedia Commons
Nie ma to jak wakacje - okres w którym ciężko o regularnie granie sesji. Mimo, że raczej nie planuję pisania raportów z pojedynczych sesji (chyba, że idzie za tym jakaś specjalna okoliczność), postanowiłem złożyć relację z ostatniej sesji Maga, z 30 czerwca na 1 lipca. Ponadto, jeden z graczy (grający Aronem Noakiem) w wakacje nie może z nami grać, a na teoretycznej następnej sesji (która może odbędzie się po Avangardzie) najprawdopodobniej przybędzie nowy gracz. 

Poza tym, w wyniku tej sesji postanowiono, że zamiast grać na protezie motoryki mechaniki z nWoDa, dostosujemy się w pełni do cWoDa (Mage: the Ascension 2nd + łatki z wersji Revised). Nie mnie pytajcie, dlaczego Narrator postanowił wcześniej grać inaczej. ;-)

piątek, 13 lipca 2012

Piątek: The Series s04e15 - Dakan o RPG

Tym razem mały news. Dakan z "ToSięWytnie.pl" o (tu cytat) "graniu w karciane RPG". Mocny filmik o charakterze żartu. Moim zdaniem, pokazuje trochę podkoloryzowanej prawdy na temat sesji RPG. Co prawda tylko 7 minut nagrania - aż chciałoby się więcej. 

Piątek: The Series s04e15 - Dakan o RPG

piątek, 6 lipca 2012

[KB #33] Jak na sesji doprowadzić do szaleństwa Mistrza Gry?

madness 008, fot. seamlessgem, licencja CC BY-NC-ND 2.0
Z przymrużeniem oka notka o tym, jak sprawić, by prowadzący grę ze swoim misternym "kostko-" czy "graczoodpornym" scenariuszem sesji RPG popadli w szał za sprawą swoich graczy. Porady dedykowane dla graczy, chcących udowodnić, że sztuczne liniowe ujmowanie świata współwyobrażonego to droga do szaleństwa MG.

środa, 4 lipca 2012

Luźny temat RPGowy #4

To nie jest kolejny tekst z cyklu "dlaczego erpegie umierasz?", tylko luźna refleksja na temat moich doświadczeń związanych z tym, z jak starymi RPGowcami miałem do czynienia. Trochę statystyk, ale tylko trochę. Niemniej odważę się wysunąć zapytanie:

Temat: Dlaczego tak mało młodych RPGowców?

niedziela, 1 lipca 2012

Luźny temat RPGowy #3

Kolejny "stary, kontrowersyjny temat". Dziwię się, że w ogóle poruszam ten temat w ramach gier, które są silnie związane z tym tematem. Tym bardziej mnie dziwi to, że występują problemy z akceptacją losowości w RPG. Luźny temat na dziś to: 

Temat: Dlaczego parametr losowy w grze losowej uwiera w oku?

czwartek, 28 czerwca 2012

Luźny temat RPGowy #2

Tym razem coś bardzo znanego, lecz postanowiłem wtrącić swoje parę groszy. Tym razem postanowiłem przetestować jedną z cech wpisów w "Luźnych tematach RPGowych" - zwięzłość. Wniosek tradycyjnie do podsumowania dla Was.

Temat: MG to "system RPG na sesji"

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Luźny temat RPGowy #1

Apophysis-Bird & Water, fot. HocusFocusClick, 
licencja CC BY-NC-ND 2.0
W ramach "sezonu ogórkowego" na blogu, postanowiłem ruszyć z nową serią wpisów - luźne tematy erpegowe. Będą to krótkie formy tekstowe obejmujące pojedynczy temat. Nie spodziewajcie się dogłębnych analiz. Najczęściej będę podawać temat i wyrażać swoje wstępne przemyślenia.

Temat: Mag w Minecrafcie

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Concrete Entropia - M:tA - Tom 2

test Downtown Toronto by night, fot. Oceanik, 
licencja CC BY-NC 2.0
Ciąg dalszy Sagi w Toronto, czyli relacja z czterech sesji (od trzeciej do szóstej) w Mage: the Ascension. Od trzeciego Aktu doszedł czwarty mag, co nabrału kolorytu akcji i fabule. Tak naprawdę to na tych sesjach zaczęło dziać się naprawdę wiele w świecie przedstawionym. Tym razem nie odwiedzono jakiejkolwiek Umbry, za to nastąpiło więcej spotkań z nadnaturalnami, rozpoczęły się pierwsze konfliktu z Technokracją w tle. 

Timeline: 8-16 sierpnia 2008 roku

Tym razem bez oprawy muzycznej.

piątek, 8 czerwca 2012

Inspiracje z PC #9 - Cywilizacje dla każdego!

Messing With Warsaw, fot. P M M, licencja CC BY-NC-ND. 2.0
Zabawa w twórcę cywilizacji, twórcę dziejów świata. Fikcyjne światy (a może i mapa na podobieństwo Ziemi?), kultury i cywilizacje w odmiennych rolach. To wszystko od 4000 r. p.n.e. ku współczesności.

Gry z serii Civilization to zabawy swoim poletkiem (wybraną cywilizacją), aby nasze poletko dominowało nad innymi cywilizacjami, stająć się tym Najwspanialnszym-Na-Świecie. Począwszy od końca epoki późnego neolitu, przez starożytność, wieki średnie, epoki wczesnonowożytne i współczesność. 

wtorek, 5 czerwca 2012

Concrete Entropia - M:tA - Tom 1

-->
test Downtown Toronto by night, fot. Oceanik, 
licencja CC BY-NC 2.0
Początek kampanii w Mage: the Ascension, osadzony w Toronto w roku 2008. Motywem Sagi jest zakładanie oraz utrzymanie w mieście Fundacji. Technokracja, wampiry i wilkołaki jako główne przeszkody na tej drodze. Trzej magowie zostali ściągnięci z różnych miejsc Ameryki i świata, by jako świeżaki działały na rzecz Fundacji. Po drodze odkrywają kolejne tajemnice Toronto, stąpaja po niciach intryg, zwiedzają Penumbrę, robią zamieszanie w mieście. Zdarzenia te poprzedzone były poprzednią sesją z udziałem jednego z graczy.

Zostały rozegrane trzy sesje, relacja z pierwszych dwóch. Zamieszczone linki jako oprawa muzyczna odpowiadają raczej ogólnemu nastrojowi w danych scenach, aniżeli temu, co autentycznie mogło być puszczane w danym miejscu i czasie.
Technokratyczni Pomocnicy Narratora czytają na własną odpowiedzialność. :)

piątek, 1 czerwca 2012

Trzy miesiące AF

Po trzech miesiącach, Allgemeine Festung nadal funkcjonuje. Jest to więc trzecie miesięczne podsumowanie działalności na blogu. Postanowiłem jednak, że tym razem w odrobinę mniejszym stopniu skupię się na statystykach, a bardziej - na podsumowaniu tych trzech miesięcy. Najprawdopodobniej porzucę comiesięczne podsumowywanie, na rzecz kwartalnego.

Inspiracje z PC #8 - Władca Oriona

Fragment zrzuty ekranu z gry Master of Orion III
"Władcy Oriona", czyli z gry z serii "Master of Orion", klasyka gier komputerowych typu 4X ("explore, expand, exploit, and exterminate") z gatunku space-opera. Czyli - rozwijamy swoją rasę ku galaktycznemu imperium, wynajdujemy nowe technologie, budujemy coraz lepsze okręty, podbijamy kolejne układy i eliminujemy inne rasy. W trzeciej odsłonie tej gry, warunkami zwycięstwa to także: objęcie przywództwa w tzw. "Senacie" (galaktycznym) oraz poznanie wszystkich pięciu "Tajemnic Antaran". 

Jednakże głównym tematem tego tekstu w ramach "Inspiracji z PC" jest nie tyle sama gra, ale zaczerpnięte z niej inspiracje do "swojego własnego poletka SF/space-opera".

czwartek, 31 maja 2012

Karnawał Blogowy #31 - Broń w RPG - podsumowanie

Karnawał Blogowy RPG
Dzisiejszego dnia zakończy się 31. edycja Karnawału Blogowego, na temat "Broń w RPG". Z tej okazji ostanowiłem podsumować ją, jako że pod tę edycję napisano przyzwoitą ilość tekstów o różnej (najczęściej - dobrej i lepszej) jakości. Mogę stwierdzić, że 31. edycja KB udała się i odniosła trochę większy sukces niż dwie poprzednie.

wtorek, 29 maja 2012

Graj Mechaniką! - Zasady domowe

Black Dice, fot. Mariano Kamp, licencja CC BY-NC 2.0
Trzeci i ostatni tekst z cyklu "Graj Mechaniką!". Sprawa niebłaha, dotyczy sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu gotowy system RPG (bądź mechanika) nie odpowiada naszym oczekiwaniom. Temat zasad domowych, czyli "do czego służą?", "dlaczego są wprowadzane?" i "jeśli je wprowadzać, to w jaki sposób?". Zagadnienie nieobce graniu mechaniką, wpływa na to czym tak naprawdę będziemy grać w RPG (z perspektywym mechaniki gry).

Omówienie zagadnienia oraz porady dotyczące tego, jak warto pochodzić do modyfikacji systemu RPG/mechaniki gry i co warto w związku z tym wiedzieć.

piątek, 25 maja 2012

Inspiracje z PC #7: Mroczne Wieki

Screenshot z gry Crusader Kings, źródło własne
Gra dynastią w królestwie, gra królestwem. W tym olbrzymim uproszczeniu można opisać rozgrywkę w grach od Paradox Interactive z serii Crusader Kings (polska wersja jęz.: Mroczne Wieki). Okres historyczny od 1066 do 1453. Prowadzimy dynastię możnowładcy w wybranym przez nas państwie (lub jego fragmencie takim jak księstwo czy hrabstwo). Obie edycje CK to strategie czasu rzeczywistego, opierające się zarówno na zarządzaniu podległymi ziemiami, jak i własnym dworem, swoim aktualnym władcą oraz członkami jego rodu (w ograniczony sposób).

Zarówno to, jak i inne pomysły z Crusader Kings można przyjąć do RPG. Co prawda dobrze znana jest mi głównie pierwsza odsłona tej gry, lecz sądzę, że moje przemyślenia również pozostaną adekwatne odnośnie CK 2.

wtorek, 22 maja 2012

Graj Mechaniką! - Esencja gry

Black Dice, fot. Mariano Kamp, licencja CC BY-NC 2.0
Drugi tekst z cyklu "Graj Mechaniką!", czyli porady dotyczące erpegowej rozgrwki. Uzbrojeni we wskazówki z "Karty postaci" możemy przystąpić do tego, jak w praktyce stosować to co na bohatera się składa, w tym kartę postaci. Ten tekst odpowiada na pytania "jak grać mechaniką?", "dlaczego gra mechaniką może być fajna?". O tym, że mechanika gry poprzez rozstrzyganie konfliktów w rozgrywce może służyć do kreowania akcji oraz opowieści.

Wpis ten obejmuje nie tylko wskazówki dla uczestników prowadzących swojego Bohatera Gracza, ale także dla prowadzących grę ("mistrzów gry") w ramach prowadzenia BNów i gry elementami sceny sesji.

piątek, 18 maja 2012

Inspiracje z PC #6: Minecraft

Screenshot z gry Minecraft, źródło własne
Jedna z obecnie najpopularniejszych tzw. "komputerowych gier niezależnych". Tej gry nie trzeba przedstawiać. Minecraft. Gra w sandbox i survival, konstruowanie świata z klocków, jak kto woli. Mimo swojej mocno sześciennej i nieambitnej grafiki 3D, śmiertelności postaci wyższej niż na serwerach w CoD: Modern Warfare 4, fanów tej gry można liczyć w milionach na świecie. Nie należę do fanów Minecrafta, aczkolwiek uważam, że gra warta jest uwagi, choćby pod kątem szukania pomysłów do swojego RPG.

Myślę, że w Minecrafcie można znaleźć inspiracje do gry w RPG, sięgające dalej niż na dłubanie kilofem w kamieniu. W skrócie - gra w przetrwanie oraz tworzenie świata.

wtorek, 15 maja 2012

Graj Mechaniką! - Karta postaci

Black Dice, fot. Mariano Kamp, licencja CC BY-NC 2.0
Przed sesją RPG warto przygotować się do grania postacią. Ważnym narzędziem jest karta postaci, która jest zbiorem informacji mechanicznych o naszym bohaterze. To dzięki niej gracz może w komfortowy sposób bawić się mechaniką, prowadzić swoją postać tak jak tego oczekuje. Myślę, że przed omówieniem "Esencji gry" warto przedstawić postawy, czyli posługiwanie się kartą postaci.

Na kartę postaci składają się te dziwne liczby, terminy, oznaczenia, niekiedy kropki, minusy i plusy. Jak tym wszystkim zarządzać i grać? O tym poniżej. Porady pod kątem Bohatera Gracza, zdatne do zastosowania także wobec Bohaterów Niezależnych.

piątek, 11 maja 2012

[KB #31] Czarnoprochowi bohaterowie

Musketeers, Wikimedia Commons, domena publiczna
Moja propozycja na 31. edycję Karnawału Blogowego. Zbiór ośmiu przykładowych archetypów postaci, z różnych powodów wykorzystujących wczesnonowożytną broń palną. Klimat XVI-XVII wieku, plus pierwsza połowa osiemnastego stulecia. Tekst jest takze nawiązaniem do "wersji beta" nazwy 31. edycji KB - "Broń palna w RPG".

Każdy archetyp posiada swój opis oraz adnotację, jakiego rodzaju broń palną stosuje najcześciej. Oczywiście mogą występować warianty przejściowe przedstawionych archetypów. Na potrzeby tekstu pominąłem artylerię.

wtorek, 8 maja 2012

Graj Mechaniką! - Wstęp

Black Dice, fot. Mariano Kamp, licencja CC BY-NC 2.0
Od dłuższego czasu chciałem napisać tekst na ten temat. O tym, jak warto Grać Mechaniką. Pomoc dla tych, którzy chcieliby radzić sobie ze stosowaniem mechaniki gry na sesjach RPG, lecz z jakiegoś powodu nie wychodzi im to tak jakby chcieli. O tym, że nie trzeba bać się mechaniki gry. O tym, że mechanika gry może być sprzymierzeńcem gracza. O tym, że można bawić się mechaniką gry. To wszystko w nowym cyklu "Graj Mechaniką!"

Ten cykl nie odpowie na pytania typu "czy jest to najlepszy/jedynie słuszny sposób na RPG?". Będzie zbiorem porad, które można zastosować w RPG.

wtorek, 1 maja 2012

Po dwóch miesiącach AF...

Allgemeine Festung jest już dwa miesiące. Uznałem, że co miesiąc będę robić minipodsumowania miesiąca blogowania. Jest co podsumowywać, na dobre i inne. W dużym uproszczeniu, postęp jest i to nie mały.

Karnawał Blogowy #31 - Broń w RPG

Karnawał Blogowy RPG
Z okazji zakończenia 30. edycji Karnawału Blogowego, którego tematem było zagadnienie Zbrodni, z błogosławieństwem Vanadu przejąłem pałeczkę i przygotowałem dla Was nowy temat - bronie w RPG. Prehistoryczne, białe, palne, miotane, ciężki oraz podręczny sprzęt. Wszystko co jest uzbrojeniem, orężem.

Broń, czyli jej zastosowanie i rola na sesji oraz w systemach RPG, ciekawostki i inspiracje do RPG, przykłady postaci graczy/postaci niezależnych z zastosowaniem broni, przemyślenia na temat broni w RPG. Cokolwiek, co ma bliżej jednoznaczny związek z orężem.

niedziela, 29 kwietnia 2012

Subiektywny słowniczek wypaczeń RPGowych #2

Zachęcony sukcesem "popularności" pierwszej listy oraz zachętami z Poltera, postanowiłem napisać kontynuację "Subiektywnego słowniczka wypaczeń RPGowych". Tym razem sześć kolejnych przykładów, również tradycyjnie nie w kolejności alfabetycznej. 

Poprzedni "Subiektywny słowniczek"

czwartek, 26 kwietnia 2012

[KB #30] Etos karmazynowego rozbójnika

Tiny Paintings: Lady Highwayman
fot. Dylan Meconis, licencja CC BY-NC 2.0
Zbrodnie, napady, egzekucje i kary. Brudna strona przestępstwa, popełnionego niecnego czynu. Ileż to o nich pisano, ileż to listów gończych zapraszało łowców nagród, ileż to publicznych egzekucji odstraszało lud od drogi zbója? A co o jasnej stronie rozbójnictwa w RPG? Bycie wyzwolonym jeźdźcem z karmazynowym kapeluszem i maską (lub chustą), napadającym na okazje i dobrze traktującym swoich kompanów pomagierów oraz piękne młode panny. To nie o "robinhoodach", które potrafią tylko wspiąć się na drzewo i pobrzdąkiwać z łuku. 

Romantyczna wizja jeźdźca, który dokonuje rozbojów nie tylko dlatego by przeżyć. Kluczem jest sława, bogactwo, ambicje i zabawa. Rzuca wyzwanie światu, często udowadniając, że rzekoma "jasna strona społeczeństwa" okazuje się zdecydowanie bardziej zepsuta niż jemu podobni. Zresztą, kto dba o moralność? Woltyżerka, strzelanie w galopie, wyskakiwanie zza lasu czy pagórka, nienaganny i modny wygląd.

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Subiektywny słowniczek wypaczeń RPGowych

Experiments in the Dawn, fot. LLacertae, licencja CC BY-NC 2.0
Zainspirowany "Subiektywnym Słownikiem Wypaczeń LARPowych" z bloga Kuźnii Dram stworzyłem swoją listę będącą analogicznym zestawieniem odnośnie RPG. Jest to zbiór dziesięciu opisanych zróżnicowanych przypadków, pisanych z lekkim przymrużeniem oka.
Tradycyjnie, na bakier z alfabetem. Przypominam, że treść tego tekstu to tylko abstrakcyjne zilustrowanie danych typów graczy.

Następny "Subiektywny słowniczek".

czwartek, 19 kwietnia 2012

[KB #30] Wszyscy jesteśmy zbrodniarzami

Wpis z okazji 30. edycji Karnawału Blogowego.

Karnawał Blogowy RPG
Wszyscy jesteśmy zbrodniarzami w RPG. Hekatomby goblinów i orków, niszczycielskie efekty zaklęć, decyzje które wpływają na istnienie i nieistnienie wiosek oraz miast. Zresztą, nawet nie o ludobójstwa chodzi. W świetle dzisiejszego wydelikaconego świata nawet pojedynek z zabijaką w karczmie to zbrodnia. Jeśli ktoś umrze w wyniku siniaków po tawernianej zadymie - zbrodnia. Omyłkowo postrzelimy przechodnia w strzelaninie - zbrodnia (zwłaszcza w Savage Worlds, gdy wyrzucimy "1" na kości Strzelania). Posłanie popleczników na ryzykowny manewr w walce - zbrodnia. Nawet nie wspomnę o "hordach henchmenów" wysyłanych w staroszkolnych dedekach do "rozbrajania pułapek i niebezpieczeństw"...

Oczywiście, RPG to tylko gra. Fikcyjne zbrodnie.

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Savage World of Ice and Fire #1

Deer, fot. Jukka Vuokko, 
licencja CC BY-NC-ND 2.0
Nowy cykl relacji z sesji RPG, tym razem o rozgrywce w Savage Worlds na settingu opartym o okres rządów króla Roberta w świecie "Pieśni Lodu i Ognia". W planowanym założeniu ta kampania ma mieć charakter militarystyczny z mocnym ukieronkowaniem ku przygodom. Pierwsza sesja to głównie rozgrywką organizacyjną, mającą zrealizować pierwszy etap, czyli utworzenie jako takiej "zgrai kompanijnej". Koncept kampanii to stworzenie stałej, zgranej i silnej kompanii najemniczej pod dowództwem Bohaterów Graczy. Początek kampanii osadzony w górnym dorzeczu Blackwater Rush, nieopodal Kamiennego Septu.